Nasıl Yapılır?

Google Adsense Birincil İletişim Kişisi Değiştirme Nasıl Yapılır?

İnternetten reklam kazancı denince akla ilk gelen kuşkusuz ki Google Adsense reklamları oluyor. Buna paralel olarak internette google adsense ile para kazanma konusunda yüzlerce makale bulabilirsiniz. Adsense ile para kazanma yöntemini uygulayanlar zaman zaman çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu yazımızda da özellikle adsense hesap devri konusunda yaşanan sorunlardan biri olan adsense birincil iletişim kişisi değiştirme konusunu inceleyeceğiz. Adsense birinci yetkili kişiyi değiştirme nasıl yapılır, ödeme kullanıcısı değiştirme mümkün müdür? Detaylar yazımızın devamında…

 

Adsense Ödeme Kullanıcıları Ne Anlama Gelir? Birincil İletişim Kişisi Nedir?

Google adsense reklam hesabı panelinde birçok ayar mevcut olup bunlardan birisi de adsense ödeme kullanıcıları bölümüdür. Adından da anlaşılacağı üzere ödeme kullanıcıları bölümü, adsense ödemeleri konusunda yetkili olan kişilerin yer aldığı bölümün adıdır. Google adsense ödeme kullanıcıları bölümüne birden fazla kişiye ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz kişileri de ödeme kullanıcılarını yönet bölümünden istediğiniz konuda yetkilendirebilirsiniz. Peki birincil iletişim kişisi nedir? Adsense ödeme kullanıcıları arasında birisi vardır ki her zaman birincil iletişim kişisi olarak sistemde kayıtlı kalır. Bu kişi, adsense başvurusunun yapıldığı ve başvurunun olumlu sonuçlandığı mailin sahibidir. Yani bu mail her zaman birincil iletişim kişisi olarak sistemde kayıtlı kalır. Bir nevi en büyük patron olarak düşünebilirsiniz.

 

Adsense Birincil İletişim Kişisi Değiştirme Nasıl Yapılır, Ödeme Kullanıcısı Değiştirme Mümkün Müdür?

Adsense birincil iletişim kişisi değiştirme nasıl yapılır sorusunu cevaplamadan önce bu işleme neden gereksinim duyulduğunu kısaca açıklayalım. Yukarıda da belirttiğimiz üzere birincil iletişim kişisi sistemde her zaman sabit kalır. Yani adsense hesap sahipliği konusunda en tepedeki isimdir. Dolayısıyla başka bir kişiyi adsense hesabına yönetici yapmak yani ödeme kullanıcısı olarak eklemek mümkün olsa da olası adsense hesap devri durumunda birincil iletişim kişisi, duruma göre hesabı sizden geri alabilir. Bir diğer husus da ödeme dekont vb. bilgilerin sadece birincil iletişim kişisine gidiyor olmasıdır. Bu da yönetici mailindeki kişi için olumsuz bir durumdur. Peki adsense hesabının ilk maili verilmezse almamak mı gerekir? Kesinlikle hayır. Her ne kadar adsense ilk mail verilmese de adsense ödeme kullanıcısı değiştirme mümkün olduğundan, birincil iletişim kişisi değiştirme yoluyla güvenli bir şekilde adsense hesabını devralabilirsiniz. Adsense birincil iletişim kişisi değiştirme nasıl yapılır, sırasıyla işlemleri açıklayalım;

1-) Öncelikle birincil iletişim kişisi mail bilgileri ile adsense hesabına giriş yapıyoruz.

2-) Akabinde https://pay.google.com/ adresine giriş yapıyoruz.

3-) Giriş sonrasında çıkan ekranın üst menü kısmında ayarlar bölümüne tıklıyoruz.

4-) Çıkan sayfanın en alt kısmında ödeme profili durumu yazmaktadır. Onun da alt kısmında ödeme profilini kapat seçeneği bulunmaktadır. Ödeme profilini kapat seçeneğine tıkladığınızda birincil iletişim kişisi olarak kayıtlı olan mail adresinin bu adsense hesabıyla olan tüm bağı koparılmış olur.

5-) Sonrasında adsense hesabını devralırken yönetici olarak eklendiğiniz mail bilgileri ile tekrar adsense hesabına giriş yapın ve karşınıza çıkan ödeme kullanıcısı formunu doldurun. Formu doldurduktan sonra artık birincil iletişim kişisi siz oluyorsunuz ve ödeme işlemlerinde tek yetkili siz oluyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir