Ekonomi

Altın Fiyatlarını Ne Etkiliyor?

Blog hayatıma start verirken az buçuk bilgi sahibi olduğum konu başlıklarında da yazılar yazacağımı söylemiştim. Bu alanlardan biri de kuşkusuz Ekonomi kategorisiydi. Özellikle amatör altın yatırımı ve gram altın fiyatları konusunda teknik analiz kavramlarından uzak, sade ve anlaşılır bir dille yazılar yazıp siz değerli ziyaretçilerime yorumlarımı aktarmaya çalışacağım. Tabi o meşhur “Yatırım tavsiyesi değildir.” ifadesini de buralarda bir yerde bulundurmak doğru olacaktır.

 

 

Düğün Sezonu Geldi, Altın Fiyatları Yükselir!

 

Bu başlıktaki ifade size bir yerden tanıdık geliyor mu? Bence cevabınız evet… Belki siz bile bir konuşma arasında bu cümleyi kullanmışsınızdır. Peki milletçe kullandığımız bu klişe ifade gerçekleri ne kadar yansıtıyor? Yaz olunca, düğün sezonu gelince altın fiyatları artar mı gerçekten… Elbette ki hayır… Fiziki bir karşılığı dahi olmayan, online ortamdaki gram altın alış-satış işlemleri o kadar devasa miktarlardaki gerçekleşiyor ki bizim düğünlerde takılan 15-20 çeyrek, 3-5 bilezik ile altın fiyatlarını oynatmak mümkün değil. Peki altın fiyatlarını etkileyen temel faktörler nelerdir, birlikte bakalım.

 

 

Altın Fiyatlarını Ne Etkiliyor?

 

Altın fiyatları üzerinde en yüksek etkiye sahip iki durum vardır; biri Dolar’ın fiyatı diğeri ise ABD’deki ekonomik gelişmeler… Bu iki başlığı kendi içinde birazcık irdelemekte fayda var.

Dolar Fiyatındaki Değişimler: Küresel piyasalarda gram altının fiyatları, ons(1 ons=31,103 gram) dediğimiz ölçü birimi ile Dolar üzerinden değer bulmaktadır. Misal şu anda altın ons fiyatları 1210 Dolar civarındadır. Peki ülkemizdeki Dolar fiyatı altın fiyatlarını nasıl etkilemektedir? Basit bir örnek vermek gerekirse yakın zamandaki hükümet değişimi sürecindeki belirsizlikler nedeniyle Dolar’ın fiyatı bir anda 3 TL seviyesini aştı. Altın fiyatları da Dolar bazında olduğu için otomatikman gram altın fiyatları artış gösterdi.

ABD’deki Ekonomik Gelişmeler: Her ne kadar laf arasında “ABD artık bitti… Eskisi gibi güçlü değil…” gibi cümleler kurulsa da her anlamda tek süper güç hala Amerika. Dolayısıyla ekonomik anlamda da global piyasaları direkt ve en yüksek oranda etkileyen bir ülke ABD. Bu sebepledir ki ABD ülkesinden gelen ekonomik veriler ve FED(Amerika Merkez Bankası) tarafından yapılan her nevi piyasa açıklamaları, küresel piyasalara ve yatırım araçlarına direkt etki etmektedir. Haliyle amatör gram altın yatırımı yapanların ABD ekonomik verilerini de çok iyi takip etmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir