Aman Dikkat

Arabayla Gezi veya Tatil Turuna Çıkmadan Önce Bunlara Dikkat!

Yaz mevsimine yaklaştığımız bu dönemlerde gezi ve tatil planlamaları da son sürat devam ediyor. Kimi ailesiyle, kimi arkadaşı veya arkadaşlarıyla ve her ne kadar nadir görülse de kimi tek başına tatil planı yapıyor. Yapılan planlamalar da kendi içinde farklılık göstermekle birlikte arabayla geze geze bir tatil turu atmak en çok arzu edilen seyahatlerdir. Peki kendimize ait bir arabayla ya da oto kiralama vasıtasıyla temin ettiğimiz aracımızla gezi veya tatil turuna çıkarken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Arabayla Tatile Çıkarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Arabayla uzun yola çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken ilk kural kuşkusuz ki arabanın bakım durumudur. Nitekim arabanızın uzun yol bakımlarını tam yaptırmadan yola çıkarsanız tatilinizi eziyete dönüştürecek araba arızaları ile baş başa kalabilirsiniz.

→ Bir diğer bakım da kendiniz içindir, nasıl mı? Eğer ki şoför koltuğunda siz oturacaksanız seyahatten önce yediklerinize dikkat edin ve uykunuzu iyi alın, rahat ayakkabılar tercih edin.

→ Her ne kadar altınızda bir araba olsa da işe yarar yaramaz her türlü eşya vs. malzemeyi götürmeyin.

→ Yol güzergâhınızı önceden belirleyin. Belli bir saatin üzerinde arabayla yolculuk yapacaksanız ve daha önce kullanmadığınız bir istikamet üzerinde hareket edecekseniz kesinlikle navigasyon cihazı kullanın.

→ Aracınızda muhakkak ki ilk yardım malzemesi ve içme suyu bulundurun.

→ Belli aralıklarda(2 saatte bir) mola vermeyi ihmâl etmeyin.

→ Sapa yerlerde arıza vb. nedenlerle kalma ihtimalinizi dikkate alarak aracınızda aparatif gıdalar bulundurun.

→ Kredi kartı artık birçok yerde kullanılıyor olsa da belli bir miktar nakit ve bozuk para bulundurmanız doğru olacaktır.

→ Yolda ve molalarda tükettiğiniz gıdalara dikkat edin. Nitekim midenizi aşırı rahatsız eden durumlarla karşılaşabilirsiniz.

→ Telefon, şarj cihazı, yedek batarya gibi hayati öneme sahip şeyleri kesinlikle aracınızda bulundurun.

 

Yukarıda saydıklarımızın dışında dikkat edilecek birçok husus bulunmakla birlikte, özellikle geze geze tatile gidecekler için bahse konu sorunların birçoğu bertaraf edilmiş olacaktır. Arabayla tatile çıkarken dikkat edilecek en temel husus kuşkusuz ki aracınızın bakım durumudur. Sizi yolda bırakma ihtimali çok düşük olan bakımlı bir araç ile gezerek yapacağınız tatil turu, sizi oldukça mutlu edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir