Spiker Abi

Banka Reklamları ve Hedef Kitledeki Etkileri

Merhaba değerli takipçilerim, yazı paylaşım aralığını biraz uzun tutmaya başladım farkındaysanız… Sebebi ise diğer kişisel bloglardaki gibi konu bulamamaktan falan değil bilakis hangi konuyu ele alacağıma karar verememekten 🙂 Nitekim eleştiriden, tavsiyeden, uyarıdan, bilgilendirmeden, değerlendirmeden bol ne var ki…

Bugünkü yazımda, özellikle bayram seyran, yılbaşı gibi dönemlerde şaha kalkan banka reklamlarını konu edineceğim. Acaba banka reklamları tüketiciler üzerinde ne denli olumlu etki bırakıyor, gerçekten de cezbedicilik sağlıyorlar mı, bir izleyici olarak bunu yorumlayacağım.

Garanti Bankası, İNG Bank, İş Bankası, Akbank, DenizBank, FinansBank, Halk Bankası reklamları şimdilik gözüme çarpan banka reklamlarından… Tabi kimi olumlu kimi de olumsuz manada… Açıkçası banka reklamlarındaki strateji gerçekten de önemli. Bazı bankalar, diğer bankalara göre avantajlı olmadığını bildiğim bir alanda dahi yaptıkları reklamlar sayesinde çekici olabiliyor. Bunun tam tersi olarak avantajlı olduğunu bildiğim bir banka da çektiği reklam filmi ile itici görünebiliyor. Hadi örneklerden yola çıkalım;

Şahsım adına en sevdiğim bankalar diye bir sıralama yapsam, en son sıraya Garanti Bankası yerleşir. Reklamlarını da içten ve çekici bulmuyorum zaten. İşin realite boyutuna bakacak olursak da genel anlamda avantajlı bir banka olduğunu da söyleyemem(şahsi değerlendirmelerime göre). Katar bankası QNB tarafından tarafından satın alınıp QNB Finansbank olarak reklamlarını yürüten Finansbank ise Selma ERGEÇ  ve Tarık ÜNLÜOĞLU eşliğinde güzel bir reklam serisi oluşturdu. Sempatik ikili, Finansbank banka reklamlarındaki çekiciliği sağlamış bence. Finansbank adına yapacağım reel değerlendirme ise özellikle EnPara Banka Hesabı hizmetiyle kullanıcıları bayağı bir memnun ettiğidir. Nitekim EnPara hesabında eft vb. işlemlerden ücret alınmıyor. Gelelim DenizBank’ın banka reklamlarına… Özellikle son reklamlarında “Denizbank’ta vadeler 48 aya çıktı” gibi bir ifade kullanmaları çok talihsiz geldi bana. İhtiyaç kredilerindeki 36 ay vade kısıtlaması kalkalı 3 ay oldu sanırım… Ek olarak diğer bankalar da 48 ay vade uzatımına geçtiler zaten. Tüm bunlara rağmen, an itibariyle ilk olarak vadeleri 48 aya çıkaran Denizbank’mış gibi bir intiba(izlenim) uyandırmış bu reklam… İtici gelmedi desem yalan olur… Banka reklamları arasında en çok beğendiğim ve hedef kitle olan biz tüketicilere, aktarmak istediklerini en sempatik ve en etkili şekilde anlatan banka ise kuşkusuz ki İNG Bank… Başarılı basketbolcularımızdan Kerem TUNÇERİ ile başarılı oyuncu Şinasi YURTSEVER ikilisinin oynadığı İNG Bank reklam serileri, ciddi manada keyifli ve hedef kitleyi ekranda tutan cinsten. Her ne kadar Kerem TUNÇERİ ön plana çıkarılsa da oyuncu/tiyatrocu Şinasi YURTSEVER’in performansı gerçekten de süper.

Son olarak şunu da belirtmeliyim ki ihtiyaç kredisi, konut(ev) kredisi vb. krediler konusunda Halk Bankası, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’ndan daha avantajlı bir banka olmaz genel itibariyle. Kredi hesaplama araçlarında yaptığınız işlemlerde de bunu rahatlıkla fark edebilirsiniz.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir