Aman Dikkat,  Ekonomi

Bankalara Otomatik Ödeme Talimatı Vermek

Teknoloji gelişiyor gelişmesine de acaba eski zamanlara göre kendimize daha çok vakit ayırabiliyor muyuz, meçhul! Zaman artık çok daha kıymetli ve bu sebeple de zaman arttırıcı teknolojik imkanları sonuna kadar kullanıyoruz. Buna en basitinden otomatik fatura ödeme talimatlarını örnek gösterebiliriz.

Birçoğumuz işimizde gücümüzde insanlarız ki öyle olmasak geçinemeyiz değil mi… Çalışsak da çalışmasak da elektrik, su, doğalgaz sayaçları dönmeye devam ediyor. Faturalar her ayın bilmem kaçında kesiliyor ve ödenmek üzere bilgilerimize sunuluyor. Hani parayla rezillik diye bir kavram vardır ya, fatura ödeme sürecinde de bununla karşılaşıyoruz. Belediye, banka vb. ödeme noktalarında kuyruğa dahil oluyoruz her daim. Bazılarınız içinden; “… yooo, ben kuyruğa girmiyorum. Bankaya otomatik ödeme talimatı verdim, kafam rahat…” diyordur amma velakin bankalara verilen otomatik fatura ödeme talimatı bazen kötü sonuçlarla karşılaşmanıza yol açabilir.

 

Bugünkü yazımda, bankaya otomatik fatura ödeme talimatı vermiş birinin yaşayabileceği sıkıntıyı dile getireceğim. Fakat bu senaryoyu ben yazdım!(Olmayacak durum değil!)

Temmuz ayı elektrik faturanız geldi ve kapınızın önüne bırakıldı diyelim. Siz de faturayı alıp eve girdikten sonra ayakkabılığın üstüne attınız. Ne de olsa otomatik ödeme talimatı verdiniz değil mi! Geçen ay 100 TL olan elektrik faturası bu ay da o civarlarda bir şey gelmiştir, bakmayın siz faturaya! Devam edelim, bankanızda 50.000 TL nakit paranız var. Son ödeme tarihi geldi çattı ve otomatik fatura ödeme talimatı gereğince elektrik faturası borcunuz ödendi. Bir gün bankamatiğe para çekmek için uğradığınızda kartı sisteme takıp ekrana bir bakıyorsunuz ki hesaptaki 50.000 TL yokkk! Sanırım ilk saniyelerde çalışma hayatınızda verdiğiniz emeklerin sahnelendiği bir film şeridi geçecektir gözünüzün önünden… Biz yine devam edelim… Şoku atlattığınızı varsayarak bu durumun neden kaynaklandığını öğrenmek adına bankaya giriyorsunuz ve aldığınız cevap, “otomatik fatura ödeme talimatı gereğince elektrik faturası borcunuz ödenmiş…”. Eve gelip faturanızı incelediğinizde bi bakıyorsunuz ki hakikaten de fatura tutarı 49.000 TL olarak hesaplanmış. Fatura borcu hesaplamasında bir hata olduğunu anlıyorsunuz ama iş işten geçti… Bankadaki paranızın neredeyse tamamı fatura ödemesi için çekildi. Peki şimdi ne olacak? Elektrik dağıtım şirketi ile banka arasında dokunacak mekik için hazırlıklara başlayacaksınız.

 

SONUÇ !

 

Ben dahil kimse, otomatik fatura ödeme talimatı vermek tamamen yanlış diyemez. Fakat adı her ne kadar otomatik olsa da siz manuel hareket edin ve faturanızı sürekli kontrol edin. Fatura borcu ne kadar gelmiş, son ödeme tarihi ne zaman, banka ödemeyi yapmış mı gibi durumların cevaplarını her zaman aklınızda bulundurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir