Spiker Abi

Beyaz Perdenin En Komiği Kim Sizce?

Millet olarak her ne kadar gelişmiş bir sinema kültürümüz olmasa da tv karşısında film izlemeyi seven bir toplum olduğumuzu söyleyebiliriz. İzlediğimiz film türleri arasında da komedi filmlerinin açık ara önde olduğu da aşikar. Çünkü gülmeyi seviyoruz biz… Peki beyaz perdede bizi en çok güldürenler kimler?

Her ne kadar birey olarak sinema kültürümüz fazla olmasa da özellikle son yıllarda, Türk sinemasındaki üretkenliğin arttığını söyleyebiliriz. Gerçi bir terminatör veya matrix gibi filmlerin ülkemizde 2050 yılından önce çekilme ihtimali yok ama gişe endeksli bolca komedi filmi çekildiğini görebiliyoruz. Bu konuda kayda değer bir başarı sağlandığı da ortada. Az bütçelerle çekilen komedi filmleri, yapımcılara iyi paralar kazandırdı ve kazandırmaya da devam ediyor.

Başta aksiyon olmak üzere istediğimiz türden kaliteli filmleri her ne kadar göremesek de bahse konu komedi filmlerinden muzdarip de değiliz. Nitekim bolca güldüğümüz ve gülmeye devam ettiğimiz filmler yapıldı, yapılıyor. Cem YILMAZ’ın G.O.R.A.’sı, Ata DEMİRER’in Eyvah Eyvah’ı, Şahan GÖKBAKAR’ın Recep İVEDİK’i… Bunların yanına, sağlam ve hızlı bir atak yapan Ahmet KURAL-Murat CEMCİR ikilisinin Düğün Dernek’i de katıldı. Hepsi de birbirinden farklı komik ve esprili sahneler içeriyor. İçlerinde en çok beğendiklerimi sıralamam gerekirse, zirveye Düğün Dernek’i yerleştireceğim kesindir. Diğer komedi filmlerine nazaran daha çok sayıda karaktere dağıtılmış komik sahneler barındırıyor Düğün Dernek. İkinci sıraya yerleştirdiğim Recep İvedik’te ise baş karakter Recep üzerinden yürüyor bütün olaylar. Recep İvedik karakterine yoğun eleştiri yapanlardan biri olsam da bu filmi izlerken çok güldüğümü söyleme cesaretim de var. Ata DEMİRER’in Eyvah Eyvah’ı da Demet AKBAĞ’ın usta oyunculuğuyla birlikte tadından yenmez bir samimiyet barındırıyor. Trakya’nın sempatik şivesini ekranlara taşıyan Ata DEMİRER, üçüncü sırayı alıyor listemde. Gelelim Cem YILMAZ’ın G.O.R.A.’sına… Hayatın içindeki olayları ince esprilere sığdırarak yüksek dozajda eğlendiren biri Cem YILMAZ fakat oyunculuk konusunda iş biraz değişiyor. Fazla gevşiyor sanki sahnelerde, diyaloglar çok yılışık hale geliyor. G.O.R.A. ve sonrası filmlerin de böyle devam ettiğini düşünüyorum. Tabi bu benim fikrim…

Sizi beyaz perdede kahkahaya boğan komedyen kim peki? İlk sıranızda yer alan kim, bilmek isteriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir