Ekonomi,  YorumluYORUM

Bitcoin’in Geleceği Ne Olur?

Küçüğünden büyüğüne her yaşta insanın diline dolanmış durumda Bitcoin ve kripto paralar… Nitekim aşırı dalgalı hareketleri nedeniyle gün aşırı sürelerde dahi %50’ye yakın kazançlar bırakarak herkesin dikkatini çekmiş durumda sanal paralar… Fakat 2018’e iki hafta kala başlayan sert düşüş trendiyle birlikte, Bitcoin’in geleceği ne olur sorularına verilen pozitif yanıtlar terse dönmüş durumda. Peki bundan sonra kripto para piyasasının durumu ne olacak?

 

Bitcoin’in Geleceği Tartışılıyor!

 

Bitcoin’in geleceği ne olur sorularına endişeli bir vaziyette cevap aranırken bir yandan da bitcoin ve altcoin olarak tabir edilen diğer kripto paraların negatif yönlü eğilimini devam ettirdiğini görüyoruz. Nitekim bir Bitcoin’in fiyatı, dolar bazında 20.000 seviyelerini tl bazında ise 80.000 lira seviyesini görmüş ve geride bıraktığımız bir aylık süre zarfında an itibariyle dolar bazında 10.500 seviyelerine tl bazında ise 40.000 lira seviyelerine inmiş durumda. Rakamlardan da görüldüğü üzere Bitcoin’deki düşüş, 1 ay içinde yatırımcılarına %50 oranında kaybettirdi. Yatırımcılar açısından ise asıl mesele bu düşüşten ziyade bundan sonraki süreçte ne olacağı ve Bitcoin’in geleceğinin neler vaadettiği…

Bitcoin’e dair her ne kadar olumlu yorumların yer aldığı görüşler olsa da genel manada negatif bakış açısının daha ağırlıkta olduğunu söylemeliyiz. Olumsuz görüşlerin dayandıkları gerekçeler ise kuşkusuz ki ülke yönetimlerinin Bitcoin’e karşı takındıkları tutumdan ileri geliyor. 2017 aralık ayı ile birlikte sıklaşan ve çeşitli devlet yönetimleri ile finans kurum/kuruluşları tarafından dile getirilen Bitcoin uyarıları/önlemleri, kripto para piyasasına derinden sarsmış durumda. Özellikle Güney Kore ve Çin tarafından yapılan Bitcoin piyasasına dönük baskılayıcı açıklamalar, %50’lik düşüşün başını çekti. Vergilendirilmesi ve takip edilmesi zor olan ve meydana geliş maksadı itibariyle hali hazırdaki para sistemine karşı duran Bitcoin, ilerleyen günlerde diğer ülkeler tarafından daha da baskıcı bir tutumla karşılaşabilir. Bu da Bitcoin alım-satım piyasalarına ve kullanım alanlarına daraltıcı etki yapacaktır. Bitcoin ve kripto para piyasasının gelişebilmesi için bahse konu sanal para birimlerinin finansal iş ve işlemlerde ödeme aracı olarak kullanımının yaygınlaşması gerekiyor. Bunun için de ülke yönetimleri ile Bitcoin arasında sulh olması şart! Peki mümkün mü, pek de olası görünmüyor.

 

Not: İlgili yazı şahsi kanaâtleri içerkmekle birlikte yatırım tavsiyesi kapsamında değildir. Piyasadaki gelişmeleri yakından izleyerek en doğru kararı kendiniz verebilirsiniz.

Bir yorum

  • Tekstil, iplik, kumas

    Bir ara tam da almak üzereydim ama son anda vaz geçtim, alsaydım paramı ikiye katlamıştım, almadım zararım da olmadı belki de bu para tatlı gelecek ve bir sonraki dönemde zarar edecektim..
    Bilin bakalım neden bahsettim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir