Ekonomi

Bloke Teminatlı Kredi Kartları Hakkında

Bloke teminatlı kredi kartı, kredi kartı alma aşamasında bankaya bir mevduat hesabına bloke güvencesi vererek yani bir mevduat hesabı açarak içerisindeki paraya bloke koyulması ile alınabilen bir kredi kartıdır. Bu kredi kartının başvuru işlemleri diğer kredi kartı başvurusuna oranla biraz farklılık göstermektedir. Ancak kart başvurusunun olumlu sonuçlanması ile birlikte kullanımına başlaması aşamasında diğer tüm unsurlar diğer kredi kartları ile aynıdır. Tüm kredi kartlarının sunmuş olduğu ayrıcalıklardan bloke teminatlı kredi kartları aracılığı ile yararlanılabilmekte ve taksitli alışveriş, puan kazanma ve bonus biriktirme gibi özellikler kullanılabilmektedir.

Bloke teminatlı kredi kartları genellikle kredibilite durumları iyi olmayan ya da geçmiş dönemlerde finansal sicilinde bir takım sorunlar yaşayan kişiler ve kurumlar tarafından tercih edilmektedir. İdari ya da kanuni takip gibi durumlar yaşamış daha sonrasında da bu takiplere neden olan borçlarını ödemiş olan kimselerin tekrar bankalar ile çalışma durumu söz konusu olmaması halinde ve yapmış olduğu tüm başvurulara olumsuz yanıt alması durumunda bu kimseler bloke karşılığında kredi kartı kullanımını tercih etmektedirler. Bu durum hem tüketici hem de banka açısından oldukça avantaj sağlamaktadır.

Kişi kredi kartı kullanıcısı olması ile birlikte banka tarafından da sunmuş olduğu ürünün geri ödemelerini garanti altına aldığı bir sistemdir. Bu nedenle geçmiş dönemlerde finansal sorunlar yaşayan ve kara liste uygulamasına takılan kişiler bu yöntem aracılığı ile tekrar bankalar ile aktif olarak çalışmaya başlayabilmektedirler. Böylece kredibilite sicilleri düzelebileceği gibi kredi notları da yükselebilmektedir. Bu yöntemin kredi notu yükseltme teknikleri içerisinde ilk sırada olduğunu da belirtmekte fayda vardır. Özellikle bankakredinotum.com adresinde de açıkça ifade edildiği gibi bloke timenatlı kredi kartı veren bankalar aracılığı ile kullanılan bu ürünün geri ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılması kredi notunun yükselmesi açısından oldukça önemlidir.

Risk profilinin iyileştirilebilmesi adına ekstre borçlarının tüm tutar üzerinden yatırılması ve asgari ödeme yapılmaması hızlı bir yükseliş elde edilebilmesi açısından oldukça önemlidir. Ancak bu ürününde ödemelerinde yaşanan sorunlar sonucunda bankının bloke koymuş olduğu hesap içerisinde tutarın kullanılamayacağının da bilinmesi gerekmektedir. Düzenli ve disiplinli yapılan işlemler sonrasında bankanın gerekli incelemeleri yapması ile blokenin kaldırıldığı da bilinmelidir.

Kaynak: https://www.bankakredinotum.com/2015/08/20/bloke-teminatli-kredi-karti-veren-bankalar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir