Nasıl Yapılır?

Boşanma Avukatı Tercihi Nasıl Yapılır?

Türkiye’de boşanma davalarının oranı diğer davalara oranla daha yüksektir. Boşanma, evliliğini yürütemeyen çiftlerin anlaşmalı ve çekişmeli olarak evliliklerini sonlandırmasıdır. Boşanma için Türk Medeni Kanunu’ndaki gerekçeli sebepler gerekmektedir. Boşanmak isteyen taraflar boşanma gerekçesini belirtmek zorundadır. Aksi takdirde boşanma işlemi gerçekleşmez.

 

Türkiye hukuk sisteminde boşanma davaları için boşanma avukatı tutmanın bir zorunluluğu yoktur. Ancak, avukat tutmak taraflar için bir avantajdır. Boşanma davanızı kendiniz de halletmeniz mümkün ancak; boşanma süresi daha yavaş ilerlemesi söz konusu olabilir. Süreci kısaltmak için profesyonel bir avukata ihtiyacınız vardır. Bunun için de Bursa’da yaşıyorsanız Bursa’da görev yapan bir boşanma avukatına başvurabilirsiniz. Boşanma avukatı tuttuğunuzda, avukatın sizden isteyeceği ilk şey bu konuda kararlı olup olmadığınızdır. Çünkü evlilik ciddi bir iştir ve kolay kolay parçalanması doğru olmaz. Daha sonra sizden boşanmak için gerekçeli sebepler ister. Aldatmaya teşvik, eşine karşı kırıcı davranışlar sergileme, eşlerden birinin uygunsuz yaşam sürmesi, gereksiz yere terk etmek, eşlerden birinin akıl sağlığından kuşkulanmak vs. gibi sebeplerin var olup olmadığını araştırır. Ciddi manada bu tarz sebepler varsa, Bursa’da görev yapan bir boşanma avukatı dava açma hazırlığına başlar. Elindeki boşanma için gereken kanıtları hâkime sunar ve hâkim uygun görürse boşanma gerçekleşir. Boşanma avukatı delilleri verilen sürede sunması gerekir. Aksi takdirde süre geçtiği için verilen deliller geçerli sayılmaz. Böyle bir durumda da dava düşer ve eşler aynı sebepten dolayı 3 yıl boyunca boşanma davası açamazlar.

Bu hususu da göz önünde bulundurarak, tarafların etraflarından duyduğu ya da internet ortamından araştırarak bulduğu tecrübeli avukatlara ihtiyaç vardır. Avukatı araştırırken etrafınızda daha önceden boşanmış çiftlerle de görüşüp onların nasıl bir süreç geçirdiğiniz, nasıl bir avukat tuttuğu gibi konularda sorular sormanız sizin için emsal teşkil edecek ve boşanma kolaylaşacaktır. Bu konuda size Uluç Hukuk Bürosu bünyesinde Bursa boşanma avukatı sıfatı ile görev yapan avukatları öneriyoruz. Boşanma ile ilgili konularda daha fazla bilgi almak için sayfamızı ziyaret ediniz; www.uluchukuk.com/bursa-bosanma-avukati/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir