Ekonomi,  Hayatın İçinden

BREXİT Oylaması; İngiltere AB’den Ayrılma Kararı Aldı

İşte küresel piyasaları karıştıracak bir gelişme daha… Yaklaşık iki haftadır yazılı ve görsel medyada yoğun bir şekilde gündemde olan ve geçtiğimiz cuma günü(24/06/2016) AB’den ayrılma konusunu referanduma sunan İngiltere, yüzde 52’lik halk oyuyla birlikten ayrılma kararı aldı. Başta ekonomik olmak üzere siyasi ve askeri açıdan birçok değişik sonucu doğurmaya gebe olan bu karar, dünyanın da gündemine oturmuş durumda.

 

 

İngiltere Neden AB’den Ayrılmak İstiyor?

 

Herkes kendi cephesinden konuyu yorumluyor ama İngiltere tarafından konuya nasıl bakılıyor bir bakalım…

İngiltere neden AB’den ayrılmak istedi? Şahsen bu konuyu köstek olmak deyimiyle açıklamak istiyorum. Nitekim İngiltere’deki BREXİT oylamasında “AB’ye HAYIR” diyenlerin öne sürdükleri gerekçelere bakıldığında, işin temelinin kösteklik mevzusuna dayandığını söyleyebilirim. İngiltere diyor ki; benim AB’den faydalandığımdan çok AB benden faydalanıyor.

Avrupa Birliği’nin son yıllardaki ekonomik krizler eşliğinde seyreden mali darboğazlarını hesaba kattığımızda, ne denli zorlu bir sürece düştüğünü görebiliyoruz. Adeta aile içinde sorunlar yaşayan fakat bunları dışarı yansıtmak istemeyen bir yapıya dönüşmüş durumdalar. Ama sorun şu ki problemler aile dışındakiler tarafından da biliniyor artık. Atılım Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Cenk Aygül’ün amerikaninsesi.com adlı siteye verdiği ropörtajda, İngiltere’nin AB’ye yıllık 4 milyar Euro’luk katkı verdiğini fakat bunun çok az kısmını geri alabildiğini belirtmiştir. Dolayısıyla gerek buradan sağlanacak 4 milyar Euro’nun İngiltere’nin yatırımlarına harcanması gerektiği düşüncesiyle gerek göç karşıtı politikalar izlenmesi nedeniyle BREXİT oylamasında “HAYIR” seçeneği tercih edildi.

 

 

İngiltere’nin Ayrılışıyla Avrupa Birliği Dağılır Mı?

 

Ben Avrupa Birliği’ni bir boksöre benzetiyorum. Bu boksörün hali hazırda kaşı yarılmıştı zaten. İngiltere’nin AB’den ayrılması ise boksörün sol kolunu hiç kullanamaması anlamına geliyor. Düşünün ki sadece sağ kolunu kullanan bir boksör rakiplerine karşı ne kadar caydırıcı görünebilir ve ne denli direnç sağlayabilir… Bu boksör belki ilk raundda nakavt olmayacak ama rakibini de nakavt edemeyeceği ortada. Özetle benim düşüncem; AB bir anda parçalanmayacak ama vasfını ciddi anlamda yitirmeye başlayacaktır.

İngiltere’nin AB’den ayrılması konusunda siz değerli ziyaretçilerimin de görüşlerini aktarmalarını isterim. Sizce küresel anlamda neler değişir? Kaybeden taraf kim olur? Türkiye nasıl etkilenir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir