Kimdir-Nedir?,  ÖneriYORUM

Bu Kanal, Bu Adam, Bu Program İzlenir!

Bugün sizlere hayranlıkla takip ettiğim bir maceraperest adamı tanıtacağım; Bear GRYLLS …

İşin doğrusunu söylemek gerekirse içerik kalitesi ve içeriğin hitap ettiği kesim bakımından TRT kanallarını çok yetersiz bulan biriydim, ta ki son 1-2 yıla kadar… Özellikle belgesel kanalındaki farklı yapımları ile beni mest eden TRT, izlediği bu politikalarla birlikte çok fazla seyirciyi de ekranına çekmiş durumda. Kanalın reyting değerlerinden de bunu açıkça görebiliyoruz. Peki benim en çok etkilendiğim program hangisiydi, elbette ki Bear GRYLLS’inİnsan Doğaya Karşı(Orijinal adı Man vs. Wild)veAcil Durum Senaryoları(Orijinal adı Worst Case Scenario) adı altındaki programlarıydı.

 

 

Kısaca Bear GRYLLS Kimdir, Ne İş Yapar?

 

1974 yılı Donaghadee/Kuzey İrlanda (Birleşik Krallık) doğumlu Bear GRYLLS, televizyon yapımcılığı/sunuculuğu, yazarlık gibi çeşitli meslekleri yapmaktadır. Özellikle zorlu doğa koşullarında hayatta kalabilmek adına yaptığı belgesel tadındaki programlarıyla dikkatleri üzerine çeken Bear GRYLLS, İngiliz Özel Havacılık Kuvvetleri’nde de 3 yıl görev yapmıştır. Renkli ve samimi bir kişiliğe sahip olan Bear, kendisine birçok hayran kitlesi edinmiştir.

 

 

TRT’deki Bear GRYLLS Programları

 

İnsan Doğaya Karşı(Man vs. Wild): “Kimse doğaya karşı çıkamaz” şeklinde bir düşünceyle itiraza kalkışanlara baştan şunu belirteyim ki sadece programın adı böyle… Nitekim Bear GRYLLS’in bizzat kendisi bile programın içinde belirtti; “aslında insan doğaya karşı gelemez, sadece doğanın sağladığı imkanlarla birlikte onla yaşamayı, mücadele etmeyi öğrenir…” Bu hususu da belirttikten sonra program hakkında birkaç fikrimi aktarayım sizlere. Kavurucu çöllerden vahşi ormanlara, dağlık bölgelerden kutup soğuklarına varana dek aklınıza gelebilecek her türlü zorlu yaşam koşullarındaki kurtuluş mücadelelerini yansıtan bu programda, Bear’in hayatta kalmaya dair yaptığı ilginç şeylerle karşılaşıyorsunuz. Ateş yakmaktan sığınak yapmaya, balık tutmaktan tuzak kurmaya, içilebilir su bulmaktan amatör sal yapmaya varana dek sayısız yaşamsal ihtiyacı şaşırtıcı ve pratik yöntemlerle yaparak bulunduğu zorlu doğa koşullarından medeniyete ulaşmaya çalışan Bear, adeta sanal tecrübe katıyor bize. Gördüklerimizin sadece birkaç tanesinin bile aklımızda kalması, ummadığımız bir durumda hayatımızı kurtarabilecek düzeyde değerlidir.

 

Acil Durum Senaryoları(Worst Case Scenario): TRT Belgesel ekranlarında yer alan bir diğer Bear GRYLLS programı da budur. Yangından depreme, kapkaç saldırısından olası araba kazalarına varana dek hayatta karşılaşabileceğimiz çeşitli zor durumlara ilişkin nasıl hareket edileceğine dair ipuçlarını anlatan Bear, hayat kurtaracak birçok yöntemle ile tanıştırmaktadır bizleri… Her ne kadar canlı canlı şahit olmasak da izlediklerimizin tecrübe ve özgüvenimizi çok olumlu etkileneceğini söyleyebilirim.

 

Elimden geldiğince seyir kalitesi ve zevki yüksek olan bu tarz programları ve takdire şayan insanları blogumda anlatacağım. Bear GRYLLS’i takip etmenizi şiddetle önerir ve iyi seyirler dilerim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir