Ekonomi

Çalışan Anneler, Doğum Parası Haklarınızı Biliyor Musunuz?

Birçok konuda olduğu gibi sosyal güvenlik hakları konusunda da bilgi eksikliğimiz oldukça fazla. Özellikle sigortalı çalışan bireyler, SGK mevzuatı yönünden hangi haklara sahip oldukları, hangi konularda hangi yardımlardan faydalanabilecekleri konusunda detaylı ve doğru bilgilere sahip değiller. Ben de bugünkü yazımda özellikle çalışan anneleri konu edinip Sosyal Güvenlik Kurumu bazında çalışan anneye doğum parası yapılıyor mu ya da diğer farklı maddi yardımlar var mı, sorularını cevaplandırmaya çalışacağım.

 

Çalışan Anneye Doğum Parası Hakları

 

Çalışan anneye doğum parası ödemesi, mevzuatta yer alan şartları sağlaması halinde SGK(eski adıyla ssk) tarafından her doğumda yapılmaktadır. Fakat doğum parası kavramı birçok sigortalı tarafından karıştırılmakta ve farklı ödemeler için de doğum parası ifadesi kullanılmaktadır. Peki SGK tarafından çalışan annelere yapılan ödemeler nelerdir, inceleyelim:

Analık Raporu Ödemesi: Bu ödeme adından da anlaşılacağı üzere doğum öncesi ve doğum sonrası olarak düzenlenen analık raporları için yapılan bir ödemedir. Özellikle yazılı ve görsel medyada bahsedilen 4000-5000 liralık doğum parası haberleri bu ödemeye ilişkindir.

Emzirme Ödemesi: Bu ödeme da halk arasında süt parası olarak adlandırılmaktadır. Bu ödeme de her doğan çocuk için bir kereye mahsus yapılmaktadır.

Not: Bunlar dışında 15/05/2015 tarihinde çıkan bir düzenleme ile bu tarihten sonra doğan her çocuk için yapılan ve Doğum Yardımı olarak adlandırılan birinci, ikinci ve üçüncü çocuk parası ödemeleri ise SGK tarafından yapılmamaktadır. Doğum yardımı ödemesi Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır ve başvurular bu kurumdan alınmaktadır.

 

Doğum Parası Alma Şartları

 

Yukarıda belirttiğimiz üzere bu ödemelerin yapılabilmesi için doğum parası alma şartlarının sağlanmış olması gerekmektedir. Peki bu ödemeler için SGK mevzuatında yer alan şartlar nelerdir, inceleyelim:

Analık Raporu Ödemesi: Analık raporu ödemesi sadece 4a(işçi) ve 4b(bağkur) kapsamındaki sigortalılara yapılmaktadır. Emekli Sandığı(memur) kapsamındaki kamu çalışanı annelere bu ödeme yapılmamaktadır. Bu ödemenin alınabilmesi için doğum öncesi(32. hafta) analık raporunun başlangıç tarihi itibariyle aktif olarak çalışıyor olmak, Doğum öncesi analık raporunun alındığı tarih itibariyle geriye dönük son 1 yıl içinde, en az 90 gün SGK primi yatırılmış olmak şartı aranır.

Emzirme Ödemesi: Bu ödeme, annenin emekli sandığı(memur) kapsamında çalışması durumunda yapılmamaktadır. Baba emekli sandığı kapsamında çalışıyor ise bu sorun oluşturmamakla birlikte anne veya babanın, 4a(işçi) ya da 4b(bağkur) kapsamında sigortalı olması ve çocuğun doğumundan itibaren geriye dönük son 1 yıl içinde en az 120 gün sigorta primi yatırılmış olması şartı aranmaktadır. Ek olarak Bağkur kapsamında olanların da en fazla 1 aylık prim borcu olması gerekmektedir.

 

Umarım ki siz değerli ziyaretçilerim için faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazılarda buluşmak üzere, hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir