Teknoloji,  YorumluYORUM

Çevreme Önerdiğim Telefon Markası, Sonunda İstediğim Patlamayı Yaptı!

Aslında bir süredir bu konuyu blogumda paylaşmak istiyordum ama kısmet bu güneymiş… Huzurlarınızda, Huawei’nin durdurulamaz yükselişi…

Konuyla ilgili klasik bir cümle yaz deseler “Teknolojik gelişmeler her geçen gün artıyor” cevabını veririz sanırım. Ama hakikaten de öyle. Bilhassa akıllı telefon piyasasında, en üstün teknolojiye sahip telefonun zirve sefası en fazla 6 ay, bilemedin 1 yıl sürüyor. Akabinde aynı ya da farklı bir markanın ürettiği üst model, zirvenin yeni sahibi oluyor. Yani elimizde sürekli en yeni telefonu bulundurma niyetinde olsak henüz tüm özelliklerini keşfedemeden yeni bir model çıkacağını garanti edebiliriz.

Huawei akıllı telefonlar

Huawei’nin Durdurulamaz Yükselişi

Açıkçası ben olayı şöyle özetliyorum; Huawei’nin durdurulamaz yükselişi… Nitekim akıllı telefon piyasasının duvarına yasladığı merdivenlere, ağır ağır ama bir o kadar sağlam şekilde tırmandı Huawei… Emsallerine göre daha uygun fiyatlı, sağlam ve benzer donanımlarda akıllı telefonlar üreten Huawei, en sonunda “havey, huvey, huvi” gibi markanın ismini dahi telaffuz edemeyen çekimser akıllı telefon tüketicisinin de dikkatini çekmeyi başardı. Öyle ki 2018 yılı ağustos ayında açıklanan dünya geneli akıllı telefon satışları raporuna göre, Huawei ilk kez Apple markasını geride bırakarak ikinci sıraya yükseldi. İşte bu benim için sürpriz olmayan ve bir an önce duymak istediğim bir haberdi. Nitekim akıllı telefon piyasasındaki pazar payını %15,8’e çıkaran Huawei, %12,1’lik pazar payına sahip Apple markasını da geride bıraktı.

 

Çevreme Sıkça Huawei Akıllı Telefon Önerisinde Bulunmuştum…

Huawei akıllı telefonlar, gerek tasarım, gerek sağlamlık gerekse de teknik donanım açısından her daim hoşuma gitmiştir. Bilhassa emsallerine göre şarj dayanıklılığı yönünden dikkatimi çeken Huawei, tasarım(dış görünüm) açısından da bana göre oldukça etkileyici. Teknolojiyle ilgili biri olarak, çevremdekiler tarafından sıkça öneri istenir akıllı telefon, bilgisayar vb. cihaz konularında… Ben de akıllı telefon arayışında olan birçok eş, dost ve akrabaya birkaç yıldır Huawei markasını önerdim hep ve önermeye de devam ediyorum. Bunun nedenini yukarıda kurduğum birçok cümlede bulabilirsiniz. Zaten dünya geneli akıllı telefon satışlarını içeren 2018 raporu da bunu ispatlar nitelikte. İşte bu beni çok mutlu etti…

Açıkçası şu an satışta olan Huawei’nin son akıllı telefon modellerinden olan P20 Pro ya da P20 Lite sahibi olmak isterdim ama ülkemizdeki akıllı telefon fiyatları diğer ülkelere kıyasla ciddi manada yüksek seviyelerde. Vergi vb. ek unsurlar, akıllı telefonların fiyatını oldukça şişiriyor. Buraya kamu spotu tarzında bir yorum da düşelim; taksit taksit öderim düşüncesiyle hareket edip bütçenizle uyumsuz bir akıllı telefon almayın. Nitekim yukarıda da belirttiğim üzere siz daha taksitleri bitirmeden elinizdeki telefonun özelliklerini katlayan yeni modeller piyasaya sunulacak.