Ekonomi,  Teknoloji

Çin Malı mı Yoksa Çin Malı Mı?

Algılar algılar algılar… Hayatımız hep yanlış algılarla dolu değil mi… İşte onlardan bir tanesini bugünkü yazıma konu edindim. Çin malı kavram karmaşası…

Aramızda Çin malı lafını duyunca beş metre uzaklaşanlar vardır muhakkak ve doğaldır da. Ben de onlardan biriyim. Nitekim kalitesizliğinden tutun da kısa ömürlülüğüne, sağlıksız oluşuna varana dek türlü türlü handikapları mevcut Çin malı ürünlerin. Peki her duyduğumuz Çin malı söylemine veya her gördüğümüz “Made in China” etiketine aynı tepkiye vermek ne derece doğru?

 

Her Çin Malı, Çin Malı! Değildir

 

Geçtiğimiz günlerde iş arkadaşlarımdan biri, akıllı telefon alacağını ve bu konuda önerilere ihtiyaç duyduğunu söyledi. Benim de teknolojiyle nispeten ilgili olduğumu bildiği için özellikle benden tavsiye istedi. “Hangi marka telefon alayım?” şeklinde yönlendirdiği soruya, Huawei deneyebilirsin; Huawei akıllı telefonlar çok güzel, yanıtını verdim. Huawei mi, o ne yaa, nerenin markası o sorularına verdiğim “Çin markası” cevabıyla bu seçeneği direkt eledi iş arkadaşım… Yazının başında da belirttiğim gibi olayın aslı, kalitesiz ürünleri Çin malı adı altında deyimleştirmemizden kaynaklanıyor. Oysa ki ÇİN, teknoloji ihraç eden ülkelerden biri olmakla birlikte birçok teknolojik ürünün üretim merkezi konumunda. Huawei de Çin’in önemli teknoloji firmaları içerisinde yer alıyor. Samsung, Apple, Sony gibi akıllı telefon piyasasını domine eden markalarla yarışan Huawei, piyasaya sürdüğü akıllı telefonlar ile sıralama olarak daha da iyi yerlere geleceğini gösteriyor. İşte bir Çin malı ve marka bir ürün… Huawei’in yanı sıra Lenovo, Xiaomi markaları da Çin menşeili ve global çapta ün yapmış markalar içerisinde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir