Teknoloji

Dosyalar Nasıl Sıkıştırılır

İnternet ortamı günden güne çok hızlı bir şekilde gelişmeye, geliştikçe de internet ortamı üzerinde ki bilgi ve dosya boyutları olağanüstü bir şekilde artarak hız kesmiyor. Bizler de bu kadar dosyayı olduğu gibi saklamaya kalkarsak çok aşırı derecede büyük bir depolama alanına ihtiyacımız olurdu. İşte bu yüzden Winrar gibi programlar bu işi çözmüş ve yüksek boyutlu da olsa dosyalarımızı sıkıştırıp daha az yer kaplayarak depolamamızı sağlamışlardır. Bizim de yapmamız gereken bu programın kullanımını öğrenip bu nimetten faydalanmak olacaktır.

İnternet ortamında geziniyorsanız ortamdaki dosyaların yüzdesel olarak ya ZİP ya da RAR uzantılı olduğunu fark etmişsinizdir. Winzip bizim için dosyalarımızı ZİP türünde olağanüstü bir şekilde sıkıştırarak daha az yer kaplayan ZİP uzantılı dosyalar haline getirmektedir. Bunu yapmamız için gerekenler ise programı indirmek ve indirdikten sonra sıkıştırmak istediğimiz dosyanın üzerinde sağ tıklayarak seçenekler menüsünden sıkıştır seçeneğine tıklamaktır.

Daha sonra ise çıkan ekrandan Zip özelliğine tik atarak tamam butonuna tıklayıp beklemek olacaktır. İşlem bittiğinde istediğiniz dosyanız artık bir ZİP dosyası haline gelmiş olacaktır. Dosyanız ise orjinal dosyanızla bilgisayarınızda depolanan aynı yere taşınmış olacaktır.

7-zip ise en çok desteklenen dosya uzantılarına erişiminizi kolaylaştırarak aynı işlemler neticesinde dosyalarınızı istediğiniz bir türde sıkıştırmaya olanak sağlar. Eğer sizler de dosyalar ile olduğundan fazla haşır neşir iseniz depolama konusunda sıkıntı çekmemek için bu programları kullanırsanız akıllı bir seçim yapmış olursunuz. Sıkıştırdığınız dosyalarınız önceki boyutunun oldukça minimize edilmiş bir boyuta indirgenerek saklama alanınızdan tasarruf etmenize olanak sağlar ve sizlerin daha fazla dosyayı harika bir şekilde depolamanızın önünü açar.

Bandizip sıkıştırma programları arasında hızlı ve kolay bir şekilde dosyalarınızı arşivlerinizin arasına daha az bir boyuta sahip olacak şekilde saklamanızı kolaylaştırır.

Aşağıdaki bağlantıları kullanarak dosya sıkıştırma programlarını kolayca indirebilirsiniz:

Winrar İndir

Winzip İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir