Hayatın İçinden

Dünya Kupası’nda İyi ki o VAR!

Bir Dünya Kupası serüveni daha başladı ve ülke olarak yine yokuz bu organizasyonda… En son katıldığımız ve harikalar yarattığımız 2002 Dünya Kupası’ndan bu yana hiçbir eleme grubunu geçemedik. Adeta Atiker LPG sistemiyle çalışan bir araba misali gazla hareket eden bir millet olduk ve çok rahat ilk sırada bitirebileceğimiz eleme gruplarını bile aşamadık! Zaten yoldan geçen birine(misal bana) Milli Takım sizin için ne çağrıştırıyor deseler; Fatih Terim, Arda Turan, Tazminat Davası, TFF cevapları gelir muhtemelen. Neyse, Milli Takım eleştirisi daha çoook sürer, biz ana konumuza geçelim.

 

2018 Dünya Kupası Çok Heyecanlı Başladı

Her ne kadar ülke olarak katılamamış olsak da diğer birçok ülkede olduğu gibi bizde de futbol sevgisi, tutkusu bir hayli yüksek. Bu nedenle başladığı günden bu yana, şampiyon olmasını istediğimiz/beklediğimiz favoriler doğrultusunda 2018 Dünya Kupası grup maçlarını heyecanla takip ediyoruz. Hatta 14 Haziran 2018’de Rusya-Suudi Arabistan maçıyla başlayan bu serüven, daha 1 hafta geçmesine rağmen sürpriz sonuçlarla devam ediyor… İşte onlardan bazıları;

Arjantin-İzlanda: 1-1

Brezilya-İsviçre: 1-1

Almanya-Meksika: 0-1

VAR sistemi ilk penaltı

Teknoloji, Dünya Kupası’na Damga Vurdu!

Her yerde olduğu gibi futbolda da adalet olmazsa olmaz. Nitekim onca emek, görünürde ufak fakat sonuçları açısından devasa etkiler oluşturabilecek bir hata ile heba olabilir. Hele ki söz konusu olan bir Dünya Kupası ise… 2018 Dünya Kupası ise bu futboldaki adaletin şu an itibariyle tecelli edeceği son nokta gibi görünüyor. Nitekim teknolojinin tüm nimetleri, 2018 Dünya Kupası’nda uygulanıyor ve meyvelerini de veriyor. Bunların başında da 2018 Dünya Kupası’nda ilk kez uygulanan VAR sistemi geliyor. Henüz kupa başlayalı beş gün geçmesine rağmen oynanan müsabakalarda şimdiye dek VAR(Video Yardımcı Hakem) sistemiyle üç penaltı tespit edildi. Yine futbola entegre edilmiş ve ilk kez 2014 Dünya Kupası’nda(2012 Kulüpler Dünya Kupası’nda da uygulandı) uygulanmış bir diğer teknolojik sistem olan gol çizgisi teknolojisi de faydalarını göstermeye başladı. İşte 2018 Dünya Kupası’nda VAR sistemi ve Gol Çizgisi Teknolojisi yardımıyla sonuç elde edilen maçlar;

Fransa-Avustralya: 2-1

2018 Dünya Kupası’nda VAR sistemiyle belirlenen ilk penaltı kararı, Fransa-Avustralya maçında uygulanmıştır. Fransız golcü Antoine Griezmann’ın maçın 54. dakikasında Avustralya ceza sahasında düşürülmesi sonucu devam kararı veren hakem, maçın durduğu anda pozisyonu VAR sistemi ile tekrar izleyip kararını değiştirdi ve penaltıya hükmetti. Yani VAR sistemi ile ilk penaltıyı elde eden ülke Fransa ve VAR sistemiyle verilen ilk penaltıyı gole çeviren isim Fransız forvet Antoine Griezmann’dır. Yine bir diğer sistem olan Gol Çizgisi Teknolojisi’nden de bu maçta faydalanılmıştır. Maçın 80. dakikasında Fransız futbolcu Pogba’nın uzaktan sert şutunda üst direğe çarpıp kale çizgisinden seken topun gol olup olmadığına Gol Çizgisi Teknolojisi ile karar verildi ve gol geçerli sayıldı.

Peru-Danimarka: 0-1

Var Sistemi ile verilen ikinci penaltı kararı, Peru-Danimarka maçı oldu. Maçın 45. dakikasında penaltı kazanan Peru, penaltı atışından faydalanamamıştır. Böylece Var Sistemi ile verilen penaltıyı kaçıran ilk takım Peru, ilk futbolcu ise Cueva’dır.

İsveç-Güney Kore: 1-0

2018 Dünya Kupası’nda Var Sistemi ile tespit edilen üçüncü penaltı da İsveç-Güney Kore maçında uygulanmıştır. Kazanılan bu penaltı atışını gole çeviren İsveç, maçtan da 1-0 galibiyetle ayrılmıştır.

 

Bakalım bundan sonra VAR Sistemi ve Gol Çizgisi Teknolojisi ile 2018 Dünya Kupası’nda ne gibi kararlar göreceğiz. Futbolda adalet sağlandığı sürece kim yenmiş kim yenilmiş sorun yok… Bu arada benim favorim İspanya… Sizin favoriniz kim?

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir