Aman Dikkat,  Ekonomi

Düşük Faizli Kredi Veren Bankaları Araştırırken Dikkat Edin!

Her ne kadar sömürü anlayışlarından nefret etsem de ekonomik sistemin bilinçli itişi ve akabinde şahsımızın istemsiz sürüklenişi nedeniyle kredi vb. konularda kapısını çalıyoruz bankaların. Zaten havalesi, EFT’si, cartı curtu derken birçok masraf karşılığında hizmetlerini kullandıran bankalar, bu da yetmiyormuş gibi kredi çekerken de envai çeşit kesinti kalemiyle vatandaşı bunaltıyor! Ben de tam bu noktada kalemi elime aldım ve düşük faizli kredi veren bankalar ve kredi kampanyaları araştırılırken dikkat etmemiz gereken hususları inceledim.

 

Düşük Faizli Kredi Araştırması

Düşük faizli kredi arayışı, katlanılacak faiz maliyeti açısından şüphesiz ki çok önemli. Nitekim iki farklı banka üzerinden çekilecek aynı kredinin geri ödeme tutarlarına baktığımızda, kayda değer farklar oluşabildiğini görmekteyiz. Bu nedenle ülkemizde faaliyet gösteren kamu ve özel bankalarından düşük faizli kredi kullanmak isteyenler, doğru kıyaslamalar yapmalı. Peki maliyet açısından en düşük, kârlılık açısından en yüksek faydayı sağlayacak krediyi nasıl bulabiliriz?

 

düşük faizli kredi nasıl araştırılır

 

Faizler: Her ne kadar söylem olarak düşük faizli krediler desek de kredi araştırmalarında düşülen en büyük hatalardan birisidir faiz oranları. Nitekim direkt faiz oranlarına bakarak kredi çekilecek banka tercihini belirlemek çok hatalıdır. Düşük faiz oranına sahip bir banka kredisi, diğer masraflar eşliğinde daha yüksek bir geri ödeme tutarı sunabilir. Yine yüksek faiz oranına sahip bir banka kredisi, toplam maliyeti incelendiğinde daha cazip gelebilir.

Diğer Masraflar: Banka kredisi kullananların ya da kredi çekme niyetinde olanların canını en çok sıkan şey, faiz oranlarından ziyade çeşitli isimler adı altında istenen kredi masraflarıdır. Dosya masrafı, sigorta masrafı falan filan derken bir bakıyorsunuz ki kredinin %5’i masrafa kesilmiş. Bu nedenle kredi araştırması yaparken faiz oranlarının yanı sıra dosya masraflarını da incelemelisiniz.

Kredi Kampanyaları: Bankalar arasındaki en yüksek kârı elde etme yarışı o kadar hareketli ki neredeyse her ay farklı bir isim adı altında kredi kampanyaları düzenleniyor. Bahar kredisi, bayram kredisi, yılbaşı kredisi, kuruluş yıldönümü kredisi gibi isimler altında düzenlenen kredi kampanyaları, çok cüzi(düşük) miktarlar olsa da daha avantajlı faiz oranları ya da düşük maliyetler içerebiliyor. Bu nedenle düşük faizli kredi araştırması yaparken mevcut kredi kampanyalarını da takip etmek gerekir.

Gelelim en mühim konuya… Düşük faizli kredi veren bankalar konusunda araştırma yapan tüketiciler, genel itibariyle en uygun kredi veren bankaları listeleyen internet sayfaları üzerinden arama yapmaktadır. İstenilen kredi tutarı ve vade sayısı seçilip arama yapıldığında; oluşan listede yer alan en düşük geri ödeme tutarına sahip kredi ve banka, tüketici tarafından en uygun seçenek olarak varsayılmaktadır. Halbuki bu tarz sitelerden yapılan arama sonuçlarına direkt olarak itibar etmeyip, ilgili kredinin detaylarını da incelemek gerekir. Konuyla ilgili olarak bir örnek vermek isterim. Geçtiğimiz günlerde Vakıfbank tarafından 64. Kuruluş Yıl Dönümü Kredisi adı altında bir kampanya düzenlenmişti. Öyle ki %1,30 üzerinden ihtiyaç kredisi veriliyordu ve bütün kredi hesaplama sitelerinde en uygun ve düşük faizli kredi olarak göze çarpıyordu. Fakat kredinin detaylarına bakıldığında % 1.30 faiz oranı, kredi notu 1800 ve üzeri olanlar için uygulanmaktadır şeklinde bir bilgi notu içeriyordu. 1800 puan gibi çok yüksek bir kredi notuna sahip tüketici sayısının çok çok az olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda %1,30 faiz oranına aldanıp bankaya gittiğimizde, ummadığımız rakamlarla karşılaşmamız olasıdır.

Kısa bir özet geçecek olursak, internet üzerinden yapılan düşük faizli kredi araştırmalarında dikkatli olmalıyız. Sadece kredi karşılaştırma siteleri ile yetinmeyip bizzat bankaların internet sayfaları üzerinden de araştırma yapmalı ve hatta bizzat banka şubelerine giderek en nihai kredi maliyetini öğrenmeliyiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir