Nasıl Yapılır?

En İyi Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

Bir çoğumuz fotoğraf çekmekten oldukça zevk alırız. Profesyonel veya amatörce farketmeksizin bunu hobi haline getirebiliriz. Ancak hepimizin piyasada bulunan kaliteli fotoğraf makinelerine veya iyi çekim yeteneği olan telefonlara sahip olma gibi bir lüksü olmayabilir. Her ne kadar en yüksek fiyatlardaki fotoğraf makinelerinin performansları ortada olsa da düşük fiyatlarda iyi çekim imkanı yakalayabilmek bir kaç püf nokta ile mümkün olacaktır.

Fotoğraf tutkunlarının vazgeçilmez malzemeleri arasında yer alan doğa manzaraları, gece manzaraları, türlü ışık siluetleri, tarihi yapılar ve daha fotoğrafa konu olabilecek her şey, çoğu fotoğrafseverin en iyi fotoğraf çekiminin püf noktalarını bilmemesinden ötürü berbat fotoğraflara dönüşebilir. İşte bu yazımda sizlere “en iyi fotoğraf çekimi nasıl yapılır?” sorusunun cevabını vereceğim.

 

 

En İyi Fotoğraf Çekiminin Püf Noktaları

 

POZLAMA; Pozlama, profesyonel fotoğrafçılıkta ana kuraldır. Eğer ki pozlama ayarlarını iyi yapamazsanız istediğiniz fotoğraftan çok farklı bir sonuç elde edebilirsiniz. İyi bir pozlama için çekim durumunda hedef alınan manzarayı veya objeyi, fotoğrafı çekmeden önceki ekrandan köşelerine sığdırmalısınız. Örneğin Kız Kulesi’ni çekmek istiyorsanız Kız Kulesi’nin kule bölümünü ekranınızda üst kısımdan boşluk kalmayacak ve taşmayacak şekilde ayarlamanız gerekir. Böylece odak noktanız Kız Kulesi olur ve istemiş olduğunuz çekimi yakalarsınız. 

KONUM; Fotoğraf çekimlerinde konumunuz oldukça önem taşır. Çünkü konum, fotoğrafın bakış açısına direkt etki eder. Haliyle fotoğrafın vermek istediği anlamı ve estetik yapısını siz belirlemiş olursunuz. Eğer ki yüksek bir yapıtın, eserin, objenin etkileyiciliğini aktarmak istiyorsanız ona doğru yaklaşıp diz çökerek kamerayı dik tutmanız yeterlidir. 

1/3 KURALI; 1/3 kuralı da fotoğrafçılıkta kullanılan basit yöntemlerden biridir. Bu yöntem çekim ekranınızın 9 parçaya bölünmesi, yani hem yatay 3 kare hem dikey 3 kare olmak üzere ayrılmasıdır. Bu kılavuz çizgileri çoğu fotoğraf makineleri ve telefonlarda bulunmaktadır fakat eğer ki kullandığınız fotoğraf makinesi veya telefonda bu yoksa kendiniz kılavuz çizgilerinin var olduğunu hayal ederek çekim yapabilirsiniz. Bu kuralın çekimlerimizdeki avantajı, fotoğrafı çekilen her şeyin odak noktalarını belirleyip kılavuz çizgilerinin hizasına getirmektir. Bu sayede ilgi çekici kısımlar fotoğrafa bakan kişinin ilk dikkatını çeken şey olduğu için fotoğraf hiza olarak dengeli bir hal alır. Ayrıca bir not, bu kuralı uygulamamanız veya unutmuş olmanız fotoğrafınızın ilgi çekici olmadığını kanıtlamaz. 

TRİPOD; Son olarak Tripod kullanımından bahsedelim. Her ne kadar Tripod denildiğinde aklımıza üç ayaklı ekstra ücret ödeyerek alınan Tripodlar gelse de tam olarak bu sayılmaz. İşimize yarayacak olan, sarsıntıyı sıfıra indirecek bir sabitleyici alet kullanmak bile Tripod görevini görecektir. Odaklamayı mükemmel şekle getirmek için makinemizin sabit olması şarttır. Çünkü gece çekimlerinde odak kalitesine çok ihtiyaç duyulduğundan aynı özellik bu şekilde tamamlanabilir.

İşte görmüş olduğunuz gibi sizlere, ekstra masrafa ve yüksek fiyatlı cihazlara ihtiyaç duymadan iyi fotoğraf çekimi yapabileceğiniz püf noktaları derlemiş olduk. İyi çekimler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir