KızıYORUM,  Spiker Abi

Evlilik Programları Nereye Gidiyor?

Aaah ahhh… Nedir bu evlilik programlarından çektiğimiz… Eviriyorum, çeviriyorum, yakından bakıyorum, uzaktan bakıyorum, eleştirel bakıyorum hatta öküzün trene baktığı gibi bile bakıyorum ama bir tane yarar noktasını göremiyorum bu programların. Evlilik programları, evlendirme amacı dışında her şeyle uğraşıyor gibi duruyor sanki. Esasen “sanki” kelimesini de iyi niyetimden koyuyorum; kabak gibi ortada vaziyet.

RTÜK denen bir kurum var değil mi ülkemizde… TV’lerdeki yayın akışının usûle uygun yürüyüşünü sağlamak ve bunu kontrol etmekle mükellefler. Peki o çok sevdiğimiz “Cennet Mahallesi” dizisinin sadece kargaşasını alan, içerisinde sapıtık derecede olayları barındıran bu evlilik programlarına neden ciddi bir müdahalede bulunmuyor RTÜK? Zaman zaman para cezaları vb. yaptırımlar uyguladıklarını biliyorum ama bunun yeterli olmadığını fark etmediler mi halâ?

Neredeyse tamamen reyting odaklı hareket eden, reyting savaşlarına tutuşmuşçasına zamanında gündem olmuş bazı enteresan karakterleri seyircinin önüne çıkaran evlilik programları, benim gibi çok sayıda vatandaşı çileden çıkartmış durumda. Kimse benden, 18 yaşında birinin evlenmek için bu programlara başvurmasını ya da 30 yaşında birinin 70 yaşında birine talip olmasını normal karşılamamı beklemesin. Lafı fazla da uzatmadan şunu belirteyim ki evlilik programlarında kantarın topuzu çoktaaan kaçtı. Haksız mıyım yoksa?

6 Yorum

 • kaan

  Sitenizin teması harika, yazılarda bir o kadar. 🙂 İnşallah emeğinizin karşılığını alırsınız hocam. Elinize emeğinize sağlık.

  • admin

   Çok teşekkürler… Ne kadar emek o kadar yemek diyoruz ama sistem pek böyle işlemiyor maalesef:) Yine de güzel dilekler için teşekkürler.

 • Hakan Kaya

  Cem Yılmaz’ın dediği gibi “evlilik programı değil tapu kadastro” sanki programlar. Evlilik gibi bir müesseseyi ayaklar altına alıp, işi şaklabanlığın dibine taşıyan ve tek amacı daha çok saçmalayıp daha çok reyting almak olan programlar diyebiliriz. Buradaki kişiler diğer bir çok kadın kuşağı programında olduğu gibi yevmiyeci katılımcı oldukları ortada. Zira evlilik adaylarına konaklama, yeme içme ve günlük yevmiye sunan bu programlar sadece birer ek gelir kapısı olmuşlar. Bende katılsam mı , hem para alır hemde biraz popülarite yakalarmıyım diye düşündüğüm TV şovları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir