Aman Dikkat

Finansbank İnternet Bankacılığına Giriş Yapan İlk 750 Kişiye 300 TL(Dikkat)

Biz yazmaktan bıkmadık belki ama onlar da yeni yöntemler geliştirmekten vazgeçmedi! Kimlerden mi bahsediyorum, elbette ki telefon dolandırıcılığı yapanlardan… İnsanların paraya ihtiyaç duyduğu dönemlerde daha da azıtan bu dolandırıcıların azı dişini sökmeyi de becerebildiğimiz kadarıyla hepimiz vazife edinmeliyiz. Nasıl mı? En azından bu şekilde telefon dolandırıcılığı kapsamında gönderilen mesajları, aramaları vs. çevremizde dile getirerek… İşte telefon dolandırıcılarının gönderdikleri son mesajlardan biri daha… (Henüz bir kaç gün oldu bu mesaj geleli)

 

+905539608793 No ile Telefon Dolandırıcılığı

Aşağıda yer alan ekran görüntüsündeki mesajı dikkatle okuyun. Neymiş efendim;

QNB FİNANSBANK’dan Yilin Kampanyasi! İnternet Bankaciligine Giris Yapan İlk 750 Kisiye 300 TL PARA PUAN Hediye. Katilim İcin!!!

http://eqnbfinansmobil.com/

Gelelim bu sahtekârların attığı mesajın analizine… +905539608793 no’lu telefondan gönderilen mesajın sahte olduğu o kadar kolay anlaşılıyor ki az buçuk banka işlemlerini biliyorsanız anında anlarsınız. Yine de bahse konu mesajın insanları tuzağa düşürmek amaçlı sahte bir mesaj olduğunu kanıtlar eşliğinde sıralayalım;

→ Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere bankalar tarafından gönderilen mesajlarda, gönderen kısmında normal telefon numarası görünmez. Genellikle banka ismi kullanılarak gönderilir. Yani gönderen kısmı; FİNANSBANK gibi.

→ Dikkat edileceği üzere gönderilen mesaj imla hatalarıyla dolu. FİNANSBANK’dan şeklinde yazılmış fakat doğru yazılışı FİNANSBANK’tan şeklinde olmalı. Ek olarak Katilim İçin!!! kısmında yer alan arka arkaya üç ünlem işareti, “bir an evvel katılayım” hissi yaratmak için yapılmıştır. Hiçbir banka bu şekilde mesaj göndermez.

→ İnternet bankacılığına giriş yapmak gibi kolay bir işlem karşılığında hiçbir banka para puan vs. hediye etmez. İnternet bankacılığına giriş karşılığında en fazla hediye çekilişi vb. şeylere katılma hakkı verilebilir.

→ Mesajda ilk 750 kişiye… şeklinde bir ifade kullanılarak, bir an evvel tuzağa düşürme amaçlanmıştır.

→ 300 TL para puan hediyesi verileceği söylenen mesajdaki dolandırıcılara sesleniyorum; kim kaybetmiş 300 lirayı da siz bulup bizlere vereceksiniz? Sahtekârlar…

→ Son olarak bahse konu telefon dolandırıcılığı mesajında, internet bankacılığına giriş için yönlendirilen giriş linkinden bahsedelim.

Mesajda yer alan Finansbank’ın resmi internet sitesi: https://www.qnbfinansbank.com/

Finansbank İnternet Bankacılığı Adresi: https://internetsubesi.qnbfinansbank.com/Login/LoginPage.aspx şeklindedir. Mesajda verilen link sahte olup şifrelerinizi çalmaya yönelik oluşturulmuş bir internet adresidir.

finansbank üzerinden telefon dolandırıcılığı

Bir telefon dolandırıcılığı mesajını daha ifşa ettik. Siz siz olun, para için 40 takla attığımız bir dönemde bu tarz dolandırıcıların tuzağına düşmeyin. Hepimiz ihtiyaç sahibiyiz ve doğal olarak bu tarz mesajlara aldanma riskimiz çok daha yüksek. Yine de okumadan, araştırmadan, çevrenize danışmadan herhangi bir işlem yapmayın. Özellikle bilgisine güvendiğiniz ve nispeten genç olan kişilere muhakkak ki danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir