Kimdir-Nedir?,  ÖneriYORUM

Gezegenimizin Akciğerleri; Tayga Ormanları

Belgesel programlarının müptelası bir gezegen sakini olarak boş zamanlarımın elverdiği kadar belgesel izlemeye çalışırım ve bunu keyifle yaparım. Kendi kendime “hangi tür belgeselleri seviyorum” diye sorduğumda ise net bir cevap veremiyorum çünkü tarih belgesellerinden doğa belgesellerine varana dek her çeşit belgesel türünü severek izliyorum. Her ne böyle desem de kimi belgesellerin içinde yer alan bazı bölümler beni daha fazla etkileyebiliyor. Onlardan biri de BBC Planet Earth yapımı “Mevsimlik Ormanlar” adlı belgesel…

Eğer ki doğa aşığı biriyseniz BBC’nin Mevsimlik Ormanlar belgeselini izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Hem tabiatla ilgili sayısız bilgi ediniyorsunuz hem de bilinçleniyorsunuz. Mevsimlik Ormanlar belgeseli içinde beni en çok etkileyen kısım, Tayga Ormanlarının anlatıldığı sahnelerdi. Tepeden kamera çekimleri ile ekrana yansıtılan muhteşem manzara eşliğinde görsel bir ziyafet sunulurken, Tayga Ormanları’nın önemine dair dile getirilen bilgilerle de bilgi dağarcığımız canlanıyor adeta.

 

Tayga Ormanları Neden Önemli?

 

Tayga; genel olarak orman, orman kuşağı gibi anlamlara geliyor olsa da günümüzde bir bölgeyi ifade eden kavram haline gelmiştir. Tayga Ormanları da bu bölgedeki ağaç topluluğunu ifade etmektedir. Tayga Ormanları kuzey yarım kürede tundranın(Kutuplardaki bitki örtüsü) bittiği yerde başlar ve 60 derece enlemi çevresinde yer alır. Mevsimlik Ormanlar belgeselinde de belirtildiği üzere Tayga Ormanları o kadar büyüktür ki dünyadaki yağmur ormanlarının tamamı kadar ağacı bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca dünya üzerindeki tüm ağaçların üçte birlik kısmı yine Tayga Ormanları’nda yer almaktadır. Gerçekten de büyüleyici bir ağaç topluluğu değil mi… Tayga Ormanları öylesine zorlu bir iklimde yer alıyor ki bir fidanın yetişebilmesi için uygun zaman aralığı sadece 1 ay ve büyüme hızı da çok çok düşük… Gezegenimizin sağlığı açısından çok önemli olan Tayga Ormanları’nın bu denli zorlu şartlarda oluşmasını hesaba katınca insan daha da irkiliyor. Bütün verileri üst üste koyup şöyle bir düşündüm ve yazı başlığı olarak gezegenizimin akciğerleri ifadesini seçtim. Çünkü Tayga Ormanları bu benzetmeyi sonuna kadar hak ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir