Gel de GICIK olma

Gıcık Eden Şeyler… Seri-7

Merhaba değerli takipçilerim(biraz sosyal medya fenomenlerinin girişi gibi oldu)… Bugün sizlerle gıcık eden şeyler yazı serimizin yedinci bölümünü paylaşacağız. Nitekim yine bir sürü “kıl oldum abi” dedirten mevzu birikti…

İnsanı gıcık eden şeyler o kadar çok ki Kalbimdeki Deniz dizisindeki Mirat(melek gibidir kendisi!) olsanız dahi bir yerden sonra tepki vermek zorunda kalıyorsunuz. Sakın bana, “ya sen de her şeye kıl oluyorsun arkadaş” demeyin. Dayanmak gerçekten de zor(gıcık olmamak için). Mesela bir olaydan başlayalım: Maaşını her ayın 15’inde alan bir meslek çalışanı olarak geçtiğimiz günlerde maaşımı çekmek için en yakınımdaki ATM’ye gitmiştim. Maaş günü nedeniyle benzer meslek grubundaki çalışanların da yer aldığı kuyruk doğal olarak uzun. Zaten bu tarz günlerde aşırı yavaş çalışan bankamatiklere bir de fütursuz hareketler sergileyen cinsler eklenince işin suyu çıkabiliyor. Nitekim kuyrukta kendisine sıra gelen bir bayan, adeta kendine özel tahsis edilmiş bir ATM’de işlem yapıyormuşçasına rahat tavırlar sergiliyor. Kadının yaptıklarını sıralıyorum; elinde 3-4 tane kart var. Birinden para çekimi yapıyor, çektiği parayı öteki kartına yatırıyor. Sonra telefonuyla ATM ekranının resmini çekiyor(Ne alakaysa). Akabinde bir daha para çekiyor ve ATM’den ayrılıyor. Soğuk bir havada kuyrukta bekleyen ben dahil diğer kişilerin ne düşündüğünü ve çektiği eziyeti hayal edin.

Gelelim bir diğer kıl eden mevzuya… Haber sitelerinin galeri kısımlarında muhakkak ki vakit geçiririz. Nitekim ziyaretçiyi sitede daha fazla tutmak adına bazı konulardaki haber sunumları slayt olarak düzenlenip foto-galeri şeklinde yapılıyor. Geçenlerde benzer bir galeride gezinirken daha 10 saniye geçmeden ekran(internet sitesi) kendiliğinden yenilendi ve slaytın en başında buldum kendimi. Neyse dedim biraz daha hızlı bakınayım o zaman… Seri bir şekilde galerideki gezintimi devam ettirdim ve incelemeyi bitirmeden yine ekran kendini yeniledi ve kendimi tekrar galerinin başında buldum. Peki haber sitelerinin bu işten çıkarı ne? Yorumumu aktarayım; öncelikle reklam vb. gelir kalemleri için sürekli sayfa yenileme yaparak daha fazla reklam görüntülenme adedi elde ediyorlar. Sürekli sayfa yenilemeyi aktif ederek elde ettikleri bir diğer avantaj da sayfa görüntülenme sayısını arttırmak ve ziyaretçinin sitede daha fazla kalmasını sağlamak. Özetle işin ucu daha fazla para kazanmaya dayanıyor! Okuyucu memnuniyeti kimin umrunda sizce?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir