Hayatın İçinden

Her Aşk Ödüllendirilmeli…

Aşkı tanımlamak ne kadar zor değil mi… İki ayrı kalbin birbirine beslediği yoğun ve deli dolu duyguları kelimelere dökmek ve tanım kalıbına sokmak hiç de mantıklı değil zaten. Yine de birkaç kelime üzerinden açıkla deseler; duygular ve mantık olarak iki kefeden oluşan ve dengede duran bir terazinin, duyguların en tepeye çıktığı mantığın ise dibi boyladığı bir vaziyet olarak tanımlayabilirim. Peki bir aşk nasıl ödüllendirilmeli, en güzel aşk hediyesi nedir?

 

Aşk Deyince Pırlanta, Pırlanta Deyince Tek Taş Gelir Akla…

Bu yazıyı okurken bazılarınız “niye pırlanta, neden en çok arzulanan tektaş yüzük” diye hayıflanıyordur muhakkak. O halde pırlantanın geçmişine dair size fikir edindirecek birkaç bilgiden bahsedelim hemen. Mitoloji(söylencebilim)’de aşk tanrısı Eros’un ismini duymuşsunuzdur. Çocukluğumuzda çizgi filmlerde sıkça görürdük, Eros’un elindeki yayını çekip fırlattığı ok, saplandığı kişileri birbirine aşık ederdi. Bir rivayettir ki bu okların ucunda elmas varmış ve o dönemlerde elmasın kalp çalmak için kullanılan en iyi araç olduğuna inanılırmış. Çok da mantıklı ve makûl gelmiyor değil mi.

Geçelim pırlantanın bir diğer önem arz eden rivayetine… Pırlanta kelimesinin kökenine baktığımızda parlak, parlamak, parıldamak, parıldayan kelimelerinden türetildiği ve aynı zamanda bir elmas kesim modeli olduğu görülmektedir. İngilizce Diamond olarak geçen Elmas kelimesinin Eski Yunanca’daki adamás, adamant kelimelerinden türediği ve sonsuza dek, yenilmez anlamına geldiği söylenmektedir. Doğru mudur bu bilinmez ama bir aşığın aşkı için sonsuza dek sürmesini her saniye dile getirdiğini düşündüğümüzde, tam bu dileği ifade eden ve değerli bir taşa bürünen pırlanta ile bu aşkı ödüllendirmek gerçekten de çok anlamlı oluyor.

 

Pırlanta takıların kadınlarca ne kadar çok sevildiği aşikar. En çok tercih edilen modeller ise kuşkusuz ki tektaş yüzük pırlantalar oluyor. Pırlanta tektaş yüzükler genellikle evlilik teklifi maksadıyla tercih edilmektedir. Beştaş yüzük pırlantalar ise daha ziyade evliliğin ilerleyen yıllarında alınmak üzere oluşturulmuş bir seçenektir. Pırlanta beştaş yüzüklerin anlamı incelendiğindeyse aşk, sadakat, huzur, mutluluk ve bereket unsurlarını simgelediği söylenebilir.

Bir kadın her ne kadar “hediyeye hiç gerek yok” dese de emin olunmalı ki her kadının içi pır pır eder bu konuda. Yani aşkı, aşkınızı ödüllendirin, elbette ki gücünüz doğrultusunda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir