Aman Dikkat,  Teknoloji

İnternetten Alışveriş Yapmayın!

Cümlelerime şöyle başlayayım ki konu başlığı asla benim görüşümü yansıtmıyor! Siz yine internetten alışveriş yapmanın avantajları kullanmaya devam edin, tabi dikkat edilecek hususları da göz önünde bulundurarak…

Madem ki benim fikrim internetten alışveriş yapmak yönünde, o halde internetten alışveriş yapmayın diyen kim; işte onlar!

***** İnternet üzerinden 100 liraya, bilmem kaç megapiksel kamera, bilmem kaç inc ekran büyüklüğü, bilmem kaç gb hafıza özelliklerine sahip akıllı telefon siparişi verip, kargo paketinden romatizma kremi, elektronik sigara, taş(bildiğin yontulmuş telefon boyutunda), oyuncak telefon, lastik tamir seti, armut ve bildiğin hıyar(çengelköy mü bilmiyorum) çıkanlar… Çoğunun isyanı ve sloganı ortak; bundan sonra internetten alışveriş yapmam, siz de yapmayın.

 

 

İnternetten Alışveriş Yapmak Tehlikeli Mi?

 

Daha geçtiğimiz günlerde HEPSİBURADA.com isimli online alışveriş sitesi üzerinden fairy platinum kapsül bulaşık deterjanı aldım evime… Öyle uygun bir fiyatla kampanyalaştırılmış ki 63 yıkamalık iki paket ve bulaşık önlüğü hediyesiyle 50 TL civarı para verdim. Herhangi bir süpermarketten alacağım 40 yıkamalık bir fairy kapsül bulaşık deterjanına 30 lira civarı ödeme yapacağımı hesaba katarsanız ne denli bir kâr elde ettiğimi anlarsınız. Özetle ürünün üçte biri bedavaya geldi. Ev ekonomisi buna denir dimi… Peki paramı bu denli verimli kullanabileceğim bir platformdan neden uzak durayım! Kesin olan bir şey var ki internetten alışveriş yapmak her daim avantajlıdır, yeter ki dikkatli ve akıllıca davranın.

Biraz da kutusundan hıyar! çıkanlara değinelim… Ortada üzücü bir mağduriyet olduğu kesin fakat dolandırıcılığın altın çağını yaşadığımız bir dönemde, biz tüketicilerin de çok uyanık olması şart. Para kolay kazanılmıyor klişesi hayatın ta kendisi olmuşken, böylesine sahtekârlıklar ile vatandaşın hevesini sömürenlere karşı daha dikkatli olmak zorundayız.

Bu tarz mağduriyetlerin ihtimalini en aza indirmek ve nispeten çok daha güvenli bir şekilde internetten alışveriş yapmak için dikkat etmemiz gerekenleri sıralayalım o halde;

 

1-) Daha bilinir, daha kurumsallaşmış firmaları tercih etmeliyiz.

İnternetten alışveriş yaparken, bahse konu mağduriyetler gibi olmasa da tanınmış firmalarda dahi ilginç sorunlarla karşılaşabiliriz. Fakat bu firmaların en büyük avantajı, karşımızda bir muhatap bulabilmek ve sorunu çözebilmektir.

2-) Devasa indirimlere direkt atlamamalıyız, şüpheli yaklaşmalıyız.

İnternetten alışveriş yapmak birçok avantaj sağlıyor. En önemlisi de zaman zaman yaptıkları büyük indirim kampanyaları… Peki 1.000 TL’lik bir telefonun internette yüzde 90 indirimle 100 TL’ye satılma ihtimali nedir, neredeyse yüzde sıfır… Bu nedenledir ki uçuk fiyat farklılıklarına dikkat edilmelidir.

3-) İkinci maddeyle bağlantılı olarak internetten alacağımız bir ürünün, değişik online alışveriş sitelerindeki fiyatlarını kıyaslayarak hareket etmeliyiz.

Bir ürünün farklı online alışveriş sitelerindeki fiyatlarını kıyaslamak, hem ürünün ortalama fiyatlarını bilmemize hem de en uygun ve en güvenli şekilde ürünü satın almamıza yardımcı olur.

4-) Online alışveriş yapacağımız siteyi Google’da araştırmalıyız.

Her ne kadar tanınmış sitelerden alışveriş yapılması konusunda yönlendirmeler yapsak da bu değildir ki diğer online alışveriş siteleri tamamen güvensizdir. Elbette ki kendi çapında bir bilinirliğe ve güvene sahip olan online alışveriş siteleri de mevcut. Bu tarz sitelerden alışveriş yapacaksak ilk yapmamız gereken şey, bu firmayı internette araştırmaktır. Eğer ki siteden ilk alışveriş yapan siz değilseniz, emin olun ki mağduriyet yaşayanların yorumlarına rastlayacaksınız. Bu da olası bir zarardan kurtaracaktır sizleri…

5-) İnternetten alışveriş yaparken ilgili online alışveriş sitesinin teknik anlamdaki güvenlik yönlerini araştırmalıyız.

Online alışveriş sitelerinin anasayfasının alt kısmında SSL dediğimiz kredi kartı şifreleme sistemi yer alır. Bu sisteme sahip olan online alışveriş sitelerinde, ürünü alma aşamasına gelince adres çubuğunda yeşil renkli bir HTTPS(Güvenli İnternet Ağ Protokolü) uzantısı yer alacaktır. Bunu gördüğünüzde nispeten daha güvenli bir sitede olduğunuzu anlayabilirsiniz. Yine kredi kartı ile ödeme aşamasında 3 boyutlu güvenlik sistemini ifade eden 3D Secure sistemine sahip olan online alışveriş sitelerini tercih etmeliyiz.

 

Umarım ki sizler için faydalı bir makale olmuştur. Sizin de eklemek istediğiniz hususlar var ise yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. Bu şekilde hepimiz daha dikkatli ve güvenli bir şekilde internetten alışveriş yapabiliriz.

3 Yorum

 • Banyo Aynasi

  Çok güzel bir makale olmus. Ama bence artik internetden daha güvenli alisveris yapila bilir. Ben internetden daha cinden alisveris yapiyorum ve simdiye kadar hic bir aksilik cikmadi.

 • Kişisel Blog

  Hocam yazınız gerçekten başarılı. Ama benim görüşüm hepsiburada.com gibi gerçekten güvenilir sitelerin bir listesini de konuya dahil ederseniz daha iyi olacağını düşünüyorum. 🙂

  • admin

   Teşekkür ederim pozitif eleştirileriniz için. Esasen onu da yapardım ama işin reklam boyutuna girmek istemedim. Nitekim hepsiburada olsun, gold olsun, bimeks olsun bunlarda da ilginç problemler çıkıyor alışveriş anlamında. Gene de öneriniz için teşekkür ederim. Belki ilerleyen günlerde güvenilir online alışveriş siteleri adı altında bir makale yazarım, hatta taslaklar bölümüne bu başlıkta bir yazı attım bile 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir