Ekonomi

Isparta’da Kiralık Daire Ararken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akdeniz Bölgesi’nin kuzeyindeki Göller Bölgesi’nde yer alan Isparta, tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor.

Türkiye’de gül üretiminin merkezi olan Isparta’da Merkez, Yalvaç, Eğirdir, Şarkikaraağaç, Gelendost, Keçiborlu, Senirkent, Sütçüler, Gönen, Uluborlu, Atabey, Aksu ve Yenişarbademli olmak üzere 13 ilçe bulunuyor. 2017 TÜİK verilerine göre, şehrin en kalabalık ilçesi Merkez, en az nüfuslu ilçesi ise Yenişarbademli oldu. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olan şehirde kış turizmin önemli merkezlerinden Davraz Kayak Merkezi bulunuyor. Isparta, Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016 yılında açıkladığı İllerde Yaşam Endeksi’nde yaşam kalitesinde birinci şehir oldu. Türkiye’nin yaşanabilir ilçelerinden Isparta’da kiralık daire fiyatları yakından takip ediliyor. Peki, Isparta’da kiralık daire ararken nelere dikkat edilmeli? Isparta kiralık daire fiyatları ne kadar? İşte Isparta’da kiralık daire arayanlar için önemli bilgiler…

 

Isparta’da kiralık daire ararken dikkat edilmesi gereken 3 madde:

  1. Bütçenizi belirleyin

Türkiye’nin yaşanabilir şehirlerinden Isparta’da kiralık daire arıyorsanız ilk olarak bütçenizi belirlemelisiniz. Bütçenizi belirledikten sonra nasıl bir evde oturmak istediğinize karar vermelisiniz. 1+1 ya da 2+1 dairede mi oturmak istiyorsunuz? Kafanızdaki tüm soruları netleştirerek nasıl bir ev istediğinize karar vermelisiniz. İstediğiniz ve bütçenize uygun evi bulmak için de fiyat araştırması yapmalısınız.

  1. Lokasyona dikkat edin

Tutmak istediğiniz evin hastane, alışveriş merkezi gibi yerlere yakınlığına dikkat etmelisiniz. Örneğin; tutacağınız evin hastane, toplum taşıma araçları ve alışveriş merkezine yakın olması hayatınızı kolaylaştırmanıza büyük katkı sağlar. Diğer taraftan yaşayacağınız yerdeki sosyo-ekonomik durum ve demografik bilgiler de kiralık daire ararken dikkat etmeniz gereken konulardan.

  1. Kiralayacağınız daireyi yakından inceleyin

Kiralık daire ararken birden fazla yeri beğenebilirsiniz. Ancak bu noktada; beğendiğiniz evi yakından incelemelisiniz. Evi yakından gördüğünüzde belki tutmaktan vazgeçeceksiniz. Belki de beğendiğiniz evde tadilat gerektirecek ve size zaman kaybettirecek birçok şey var. Bu nedenle evi yakından inceleyerek son kararınızı verebilirsiniz.

 

Isparta’da Kiralık Evler

 

Isparta kiralık daire fiyatları ne kadar?

Isparta’da Süleyman Demirel Üniversitesi bulunuyor. Bölgede her yıl artan öğrenci sayısıyla beraber kiralık daire talebi artıyor. Çünkü son yıllarda yurtlarda kalmak istemeyen öğrenciler kiralık daire arayışına yöneliyor. Bu da bölgedeki kiralık daire fiyatlarını gündeme getiriyor.  Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre, Isparta kiralık ev fiyatı ortalama 100 metrekare için minimum 575 TL, maksimum 958 TL arasında değişirken, ortalama kira fiyatı 766 TL olarak belirtiliyor. Şehirde kiraya verilen bir konutun yatırım geri dönüş süresi (amortisman süresi) 22 yıl olarak hesaplanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir