Kimdir-Nedir?

Kişisel Blog Nedir, Nasıl Olmalıdır?

Bu başlığa sahip binlerce yazı vardır belki de internet arşivinde… Özellikle de kişisel blog sitesi sahibi olanlar, bu konuda muhakkak bir yazı kaleme almıştır. “Peki benim eksiğim ne?” diyerekten ben de bu konuya el atmak istedim ve kişisel blog nedir ve kişisel blog nasıl olmalıdır sorularına kendi çerçevemden yanıt vermek istedim.

 

 

Kişisel Blog Nedir?

 

Kim bilir kaç kez soruldu bu soru ve sorulmaya da devam ediliyor… Kişisel kavramını hepimiz biliyoruz değil mi, o sebeple bunu bir kenara atalım şimdilik. Geriye kaldı blog… Blog bir nevi günlüktür. Günlüğün web tabanında paylaşılmasıyla blog dediğimiz kavram oluşur. Duyduklarımızı, gördüklerimizi, bildiklerimizi, hissettiklerimizi, yorumlarımızı kağıt üzerinde değil de web üzerinde oluşturduğumuz bir site üzerinden paylaşmamız blog olarak değerlendirilir. Kenara bıraktığımız kişisel kavramı ile birleştirdiğimizde de tüm yazılanların bir kişinin klavyesinden(kaleminden) çıkması sonucu kişisel blog oluşur. Düşünsenize, kardeş olan iki kişinin dahi bir site üzerinden yaptığı paylaşımlar kişisel blog olarak değerlendirilebilir mi?

 

 

Kişisel Blog Nasıl Olmalıdır?

 

İşte can alıcı soru! Kişisel blog nedir, bunu öğrenmek basit; peki kişisel blog nasıl olmalıdır sorusuna net bir cevap vermek mümkün mü? Elbette ki hayır… Adı üstünde kişiselll(şahsi) blog… Hep demişimdir, yanlışı bilmek de doğruya yaklaştırır. Yani kişisel blog nasıl olmalıdır sorusuna net bir yanıtımız yok ise biz de kişisel blog nasıl olmamalıdır! sorusu üzerinden hareket ederiz.

WMaraci, R10 gibi büyük webmaster(web işleriyle ilgilenenler) forumlarını takip eden biri olarak, özellikle 17-18 yaş aralığında birçok gencin kişisel blog adı altında açtıkları siteleri forumlarda tanıtmalarına şahit oluyorum. Açıkçası gençliğin bu yaşlarda kişisel blog olaylarıyla ilgilenmesini gıptayla takip ediyorum(ben o yaşlarda monitör nedir onu bile bilmezdim) lakin şöyle bir durum var ki kişisel blog adı altında açılan sitelerin birçoğu bu kavramı karşılamıyor. Teknoloji haberlerinden geçilmeyen bir sitenin türü kişisel blog olamaz. Yine Pokemon Go, League of Legends, internetten para kazanma yöntemleri, seo gibi konu başlıkları açılarak da benim sitem kişisel blog alanında denilemez. Ha dersin demesine de yemez kimse! Kişisel blogda olmazsa olmaz; kişinin konulara kattığı tattır. Yani her yazıda olmasa da okuduğum birçok yazıda yazardan bir yorum ve katkı görebilmeliyim. Yazarın bir yazısını okuduğumda; “bak ben de bunu yaşamıştım, bu adam da benim kafadan…” gibi yorumlar yapabilmeliyim.

Özet geçmek gerekirse konu ne olursa olsun yazmaktan, paylaşım yapmaktan çekinmeyin. Fakat Ahmet’e Mehmet, Ayşe’ye Merve dersek, çağırdığımız kişiler yanımıza gelmez! Onayladığınız veya onaylamadığınız bir nokta var ise görüşlerinizi yorum olarak iletmenizi isterim, hoşçakalın.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir