ÖneriYORUM

Köpekte Tüy Sağlığının Önemi

Köpek mamasının köpeğe fiziksel olarak sağladığı bir çok avantaj bulunmaktadır. Metabolizmaya rahatlık sağlaması, bağışıklık sistemini düzenleyecek vitaminlere sahip olması en önemli görevleridir. Bunun haricinde tüylerinde, dişlerinde, tırnak ve patilerinde de gözle görülür bir etki bırakmaktadır. Kötü beslenen köpeklerde tüy dökümü, ağız içi hastalıklar, halsizlik ve kusma sıkça görülen durumlardır.

 

Köpeklerde Tüy Sağlığı

Köpek mama severek büyüdüğü takdirde sağlığı daha düzgün olacaktır. Köpeğin mamaya alışma süreci bazen sancılı olabilir. Ev yemeği ya da çeşitli etlerle beslenen köpekler kuru mamaya alışmakta güçlük çekmektedir. Kuru mamaya alıştırmanın birçok yöntemi vardır. Yaş mama ya da sevdiği bir yemekle karıştırarak kuru mamaya alıştırmak en bilinen yöntemdir ve çoğunlukla işe yaramaktadır. Başka bir yöntem ise kuru mamayı et veya tavuk suyuyla nemlendirmektir. Suyun kokusuyla ve yumuşamış mamayla köpeklerin kuru mamaya alışması kolaylaşabilmektedir. Kuru mamanın içeriğine bağlı olarak tüylerde de değişim gözlenmektedir. Balık eti genel anlamda tüm evcillerin cildine ve tüylerine iyi gelmektedir. Alerjik bir durum olmadığı sürece ara ara balık içerikli mama vermek kedilere ve köpeklere iyi gelecektir. Yan ürün olarak tercih edebileceğiniz yaş mamalar ve ödül mamalarında da bu içeriği tercih etmenizin de bu duruma katkısı olacaktır.

Tüy bakımında şampuanın da önemi büyüktür. Köpekler çok sık yıkanmamalıdır fakat özellikle uzun tüylü köpeklerde yıkanma bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı en kaliteli ürünlerle gidermek köpeğin deri ve tüy sağlığı için oldukça önemlidir. Dolayısı ile köpek şampuanı bu ihtiyaçta kaliteli olması gereken en önemli malzemedir. Köpek şampuanlarının birçok çeşidir vardır. Köpeklerin tüy renklerine, tüy boylarına ya da yaşlarına göre alternatifler bulunmaktadır. Açık ve koyu renkli tüyler için ayrı şampuanlar bulunmaktadır. Yavru köpek şampuanları da alt bir kategori olarak incelenebilir.

Yavru köpeklerin tüyleri ve gözleri yetişkin köpeklere göre daha hassastır. Şampuan seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de bu durumdur. Köpeğinizi iyi bir şampuanla yıkamanız akabinde tüylerini kolayca taramanızı da sağlar. Bu adımda önemli olan malzeme ise köpek tarakları ve fırçalarıdır. Köpek fırçası tüy sağlığının iyi olması için kaliteli ürünler arasından seçilmelidir. Tarak ve fırçalarında olması en önemli olan özellik tüyleri koparmadan toplamasıdır. Dökülmeye yüz tutmuş tüylerin dökülmesini engellemek amacıyla üretilen fırçalar, kalitesiz olması durumunda köpeklerinizin tüylerini koparabilmektedir. Bu durumun yaşanmaması için tarağınızın uç kısmının kaliteli ve dayanıklı olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Taraklar da uzun ya da kısa tüylü evciller için olmak üzere ayrılabilmektedir. Aralarındaki fark genellikle ucunun derinliği olmaktadır. Tarak derinliğe dikkat etmek evcilinizin tüylerinin en sağlıklı şekline gelebilmesi için dikkat edilmesi gereken bir özelliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir