Ekonomi

Kredilere ve Kredi Kartlarına Düzenleme

Özellikle kredi kartına taksitle cep telefonu almayı yasaklayan 2014 yılında kredi kartına taksit düzenlemesini hatırlıyorsunuz değil mi? Bahse konu kredi kartına taksit sınırlamasıyla birlikte taksitli cep telefonu almak için bankaların yüksek faizle çeşitli taksitlendirme seçeneklerine ve gsm operatörlerinin taahhütlü/faturaya ek ödeme kampanyalarına muhtaç kalmıştık ve akıllı cep telefonlarını çok daha yüksek fiyatlarla almıştık. Yine diğer alışverişlerde kredi kartına taksit sayısı ve kredilerle ilgili sınırlamalar da zaman zaman zorluk yaşatmıştı bize. Hem kamuoyunda oluşan yoğun talepler, hem de ekonominin canlandırılma düşüncesiyle krediler ve kredi kartına taksit sınırlaması konusunda yakın zamanda çalışmalar başlatılmıştı ve Başbakan Binali YILDIRIM tarafından söz konusu yeni düzenlemeler dün itibariyle açıklanmıştı. Krediler ve kredi kartına taksit sınırlaması konusunda ne gibi düzenlemeler yapılmış bi bakalim;

 

—>>> Kredi kartı genel taksitlendirme sayısı 9 iken yapılan yeni kredi düzenlemesi ile 12’ye çıkarıldı.

—>>> Yine ihtiyaç(tüketici) kredilerinin vadelerinde de bir düzenleme yapıldı. Bir önceki düzenlemede tüketici kredilerinin vadesi 36 aya (3 yıl) indirilmişti. Yeni düzenleme ile birlikte tüketici kredilerinin vadesi 48 aya(4 yıl) çıkarıldı.

—>>> Bir diğer çok önemli düzenleme de ev almak isteyenlere avantaj sağlayacak şekilde… Bankalardan tarafından verilen konut(ev) kredisi miktarı, alacağımız evin ekspertiz tarafından belirlenen değerinin yüzde 75’i kadarıydı. Yapılan yeni kredi düzenlemesi ile evin değeri üzerinden verilen kredi oranı 5 puan arttırılıp yüzde 80’e çıkarıldı. Rakamsal açıdan örneklendirecek olursak; 200 bin TL’lik bir ev için banka tarafından verilecek ev kredisi miktarı 150 bin TL iken yeni kredi düzenlemesi ile 160 bin TL’ye çıkmıştır. Bu da demek oluyor ki 50 bin TL’lik bir peşinat yerine 40 bin TL’lik bir peşinatla ev alınabilecek.

—>>> En çok merak edilen kredi kartına taksitle cep telefonu almak konusunda ise bir önceki cep telefonu taksit sınırlamasının çok esnetildiğini söylemek pek mümkün değil. Nitekim cep telefonlarına kredi kartı taksit sınırlaması hala devam edecek gibi gözüküyor. Bir gevşeme yapılacaksa da bu, yerli akıllı cep telefonları için olacağa benziyor. Örneğin kredi kartına taksitle Vestel Venüs marka/model bir akıllı telefonu almak mümkün olabilecek.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir