Aman Dikkat,  ÖneriYORUM

Memur Olmak İsteyenlere Duyurulur!

Kimi rahatlığından kimi maaşından kimi ise iş garantisinden dolayı kamuda memur olarak çalışmak istiyor. Özel sektörün içeriğinde ise bu tarz avantajlara rastlamak pek mümkün değil. Hal böyle olunca devlet memurluğuna yönelen adayların gerekçeleri tamamen doğal görünüyor.

KPSS(Kamu Personeli Seçme Sınavı) dediğimiz memurluk sınavı ortaöğretim(lise), önlisans ve lisans öğrenim düzeyinde yapılmaktadır. Memur, VHKİ, Bilgisayar İşletmeni, Mühendis, Tekniker, Teknisyen gibi memur gruplarına hazırlanan adaylar, çift yıllarda yapılan KPSS‘ye girerek elde ettikleri puan ile memur atamalarında tercih yapabilmektedir. Tek yıllarda yapılan KPSS ise sadece öğretmenlik, polislik ve A grubu memurluklar dediğimiz uzman, denetmen, müfettiş gibi kadrolar için yapılmaktadır.

 

2016 KPSS Memurluk Sınavları Neden Önemli?

 

Bildiğiniz üzere ülkemiz büyük bir badirenin eşiğinden döndü. Püskürtülen darbe girişimi neticesinde, bu darbeye neden olan illegal yapının kamudaki uzantılarına yönelik tasfiye işlemleri başlatıldı. Birçok memur görevden uzaklaştırıldı veya memurluktan atıldı. Yine birkaç gün önce 2010 KPSS’nin iptal edilmesi kararıyla birlikte çok sayıda memur açığı oluşacaktır. Tüm gelişmeleri bir araya getirdiğimizde, önümüzde süreçte yüklü miktarda memur alımları yapılabileceğini söyleyebiliriz. Çok sayıda memur alımı kavramını sayı anlamında ifade etmek mümkün olmasa da son KPSS memur atamalarından daha fazla sayıda bir memur alımı yapılacağını söyleyebiliriz. 2016 Lisans KPSS yapıldı fakat Lise ve Önlisans KPSS oturumları henüz yapılmadı. Bu nedenledir ki özellikle lise ve önlisans mezunlarının ya da mezun olabilecek durumda olanların bu yıl ki KPSS memurluk sınavına girmesini şiddetle tavsiye ederim. Nitekim ummadığınız bir anda ummadığınız bir puanla memur olma şansı yakalayabilirsiniz. Tabi bu tavsiyem aklında memuriyet olanlaradır… Eğer ki idealleriniz farklı ise elbette ki ideallerinizi önemseyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir