Aman Dikkat,  Hayatın İçinden

Muayene Olurken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Her ne kadar yolumuzun düşmesini istemediğimiz bir yer olsa da hayatın doğal akışında muhakkak ihtiyacını hissettiğimiz yerlerdir hastaneler ve diğer sağlık hizmeti sunucuları… Nitekim her hastalık evde ıhlamur içerek geçmeyeceği gibi eczaneye danışılıp alınan bir ilaçla da tedavi edilemez. Peki bunlara itimat etmeyip bir doktora muayene olmak hastalığımızın teşhis ve tedavisi için tek başına yeterli mi, elbette ki hayır. Bugünkü yazımda da muayene esnasında doktorun doğru teşhis yapabilmesi ve doğru tedaviyi önermesi için nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda bazı püf noktalar belirteceğim.

 

Muayene Olurken Doktora Yardımcı Olun!

Zaman zaman ailemdekiler dahil olmak üzere yakınımdakileri hastaneye götürdüm ve doktor muayenesi esnasında yanlarında bulundum. Bu nedenle muayene esnasındaki hasta kaynaklı hataları kolayca gözlemledim. Doktor ile hasta arasındaki diyalog o kadar matbuu(önceden hazırlanmış) bir vaziyet almış ki doktor soruyor; şikayetiniz nedir, hasta cevaplıyor; şuram(ya da buram) ağrıyor. Bu düzende işleyen bir muayene sürecinden doğru teşhis çıkma ihtimali nedir sizce?

Muayene olurken doktorun işini kolaylaştırmamız şart. Nitekim doktorun işini kolaylaştırmakla asıl elde edeceğimiz şey hastalığımızdan daha kolay ve hızlı şekilde arınmaktır. Bu nedenle muayene olurken aşağıdaki hususları göz önünde bulundurarak hem doktorun işi kolaylaştırmalıyız hem de sağlığımıza daha hızlı kavuşmalıyız.

 

 

Muayene Olurken Bunlara Dikkat!

Muayene esnasında ağrı, sızı veya acı çektiğimiz bölgeyi doğru tarif etmeli ve bu sürecin ne zamandan beridir devam ettiğini belirtmeliyiz.

Bahse konu rahatsızlığın daha önce de yaşanıp yaşanmadığına dair gerekli bilgiyi iletmeliyiz.

Rahatsızlığı yaşadığımız dönemde varsa kullandığımız ilaçları doktorla paylaşmalıyız.

Yaşadığımız rahatsızlıkla alakalı olsun veya olmasın, birlikte seyreden diğer rahatsızlıklarımızı da belirtmeliyiz.

İnsan kendisinin doktorudur, sözünden yola çıkarak hastalığımıza dair şüphelendiğimiz şeyleri doktorla paylaşmalıyız.

En önemli hususlardan birisi de doktorun uygulayacağı tedaviye istinaden ilaç yazacağı esnada, kronik rahatsızlıkların dile getirilmesidir. Başta mide rahatsızlığı olmak üzere çeşitli rahatsızlıkları olan kişiler bu durumu önceden doktora iletmeli. Örneğin bazı antibiyotikler ve ağrı kesiciler gastrit vb. mide rahatsızlığı olanları olumsuz etkilediği için doktorlar tarafından ilaç değişiklikleri yapılıyor ya da takviye ilaçlar veriliyor.

 

Sağlık kuşkusuz ki her şeyden önce gelir. Bu nedenle sağlığımızı korumak adına gerekli olan tüm önlemleri almayı ve dikkat edilecek hususları eksiksiz şekilde uygulamayı ilke edinmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir