Aman Dikkat

Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Büyük ihtimalle yazı başlığını gören okuyucularım; “Tatile gidecek parayı bulduk da oteli seçmek kaldı!” diye iç geçireceklerdir. Haksız da sayılmazlar. Nitekim Rusya ile aramızdaki uçak krizi ve akabinde Rus turistlerin Antalya tatillerini rafa kaldırmasına rağmen otel fiyatları bir türlü düşmedi. Açıkçası otel yönetimlerinin bu anlamda dişlerini bayağı bir sıktığını, yazılı ve görsel medyadaki ağlamaklı isyanlarına rağmen vatandaşa ucuz tatil fırsatı sunmadıklarını gördük ve görmeye de devam ediyoruz. Ee bizde de 1 haftalık tatile en az 1500-2000 lira verecek bütçe olmadığına göre nasıl gideceğiz tatile? Antalya otellerini, denizde yüzenleri, plajda güneşlenenleri yine ancak magazin programlarında görebileceğiz sanırım…

Ben yine de bir ihtimal cebimiz para görür diyerekten, sadece televizyonlardan görebildiğimiz tatil beldelerindeki otel seçiminde nelere dikkat etmeliyiz konusunda birkaç maddelik özet geçeceğim. Hani olur ya yolumuz Akdeniz ve Ege’nin otellerine düşecek duruma gelirse, en azından afallamayalım.

 

—–>>> Otele ilişkin temel beklentilerinizin ne olduğunu belirleyin ve otel seçiminizi ona göre yapın. Yemeklerin iyi olması mı, denizinin ve plajının güzel olması mı, havuzunun büyük olması mı vs. vs. neleri ön planda tutuyorsanız ona uygun otelleri incelemelisiniz.

 

—–>>> Oteller ile ilgili kullanıcı yorumlarının yer aldığı tripadvisor tarzı sitelerdeki otel yorumlarını muhakkak okuyun. Bu yorumlar içinde kullanıcı düzeyi puanı yüksek olan yorumcuların söylediklerine daha çok önem verin.

  • Odada sinek var, böcek var tarzı minik sorunları devasa hale getirip yorumlarda belirtenleri çok fazla dikkate almayın. Her ne kadar ilaçlama vs. yapılsa da içinde ağaçların yer aldığı bir otelde bu tarz durumlarla karşılaşılabilir.
  • Personelleri çok sevimsiz, hiç ilgilenmiyorlar tarzı yorumlar okuyorsanız ve bu yorumlar yüzde 5-10 civarında ise buna da takılmayın. Nitekim öyle insanlar var ki otel personelini emir eri gibi görmektedir. Haliyle karşılaştığı en ufak uyarıyı bile hazmedemediği için bu tarz yorumlara başvurmaktadır.
  • Yine yorumun yapıldığı yıl ve döneme de dikkat etmek gerekir. Örneğin 5 yıl boyunca otele gidip olumlu görüş bildiren ve 6. yıldaki tatilinde olumsuz bir yorum yapan kişiyi dikkate almak gerekir. Nitekim otelin sahibi, personelleri vs. değişmiş olabilir; otel kendisini yenilememiş olabilir. Bu sebepledir ki ilgili otelde yakın zamanda tatil yapmış kişilerin yazdığı yorumları dikkate almak çok daha mantıklıdır.

—–>>> Otel seçimi yaparken dikkat etmemiz gerekenler arasında eleme yöntemi de yer almaktadır. Yani tüm kısıtlamalarımızı seçtikten sonra ortaya çıkan otel sayısını eleye eleye 2-3 adete düşürmeliyiz. Daha sonrasında ise gideceğimiz nihai oteli belirleyip rezervasyon vs. işlemlerimizi yapmalıyız. Eğer ki tekrardan otel araştırmasına girersek kararsızlık durumlarıyla karşı karşıya kalırız. Haliyle mevsim kış olmuştur ve biz hala otel fiyatlarına bakıyoruzdur…

 

—–>>> Bir atımlık kurşununuz olduğunu hesaba katarsak, güvenilir ve bilindik tatil tur firmaları üzerinden rezervasyon yapmanız en doğrusu olacaktır.

Umarım ceplerimiz para görür ve Antalya sahillerine yelken açarız biz de… Otel seçerken nelere dikkat etmeliyiz, otel seçimi nasıl yapılmalı konusunda ekleyeceğiniz fikirler var ise yorumlar kısmından paylaşmanızı isterim. Nitekim hepimiz keyifli ve sorunsuz bir tatil yapmak isteriz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir