Ekonomi,  Hayatın İçinden

Oteller Fiyatları Düşürmüyor, Vatandaşa Tatil Haram!

Şuraya bir anket eklesem ve desem ki; tek başınıza, ailenizle veya arkadaşlarınızla Antalya’da 5 yıldızlı bir otelde tatil yaptınız mı hiç? 100 kişiden kaçı bu soruya EVET der acaba? İşte bu anket sonuçlarıyla birlikte ortaya çıkıyor tatil hayatımızın değişmez trendleri… Yani erişemediğimiz Antalya 5 yıldızlı otel tatilleri

Yaklaşık 2,5 aydır otel fiyatlarını araştırıyorum. İsmi öne çıkan ve diğerlerine göre nispeten daha kurumsallaşmış tatil tur firmaları üzerinden düzenli olarak otel fiyatlarını sorguluyorum. Eğer ki 100 puan üzerinden 70 ve üstü puana sahip bir otelde 2 kişi olarak 1 haftalık tatil yapmak istiyorsanız en az 1600-1700 TL’yi gözden çıkarmalısınız. Tabi verdiğim örnekteki 5 yıldızlı Antalya otelleri fiyatları, haziran öncesi ve eylül sonrası tarihler için geçerli… Eğer ki yazın ortasında Antalya otellerinde bir tatil düşünüyorsanız en az 500 TL daha çıkartmalısınız cebinizden.

Hepinizin de malumu olduğu üzere Rusya ile yaşanan uçak krizi neticesinde Rus turistleri elini eteğini çekti Antalya otellerinden, sahillerinden… Bacasız sanayi dediğimiz turizm sektöründen elde edilen gelirler bir anda terse döndü. Hem sektörün içinde yer alan bireyler hem de ülke ekonomisi zarar gördü ve görmeye de devam ediyor. Peki biz sade vatandaş olarak nasıl bir iyimserliğin içine girdik? Dedik ki otel fiyatları bütçemize az biraz daha uygun olur da 5 yıldızlı otellerde bir tatil yapmayı zorlarız bu sene. Ama nerdeeee!

 

 

Turizm Sektörü Uçak Krizinden Etkilenmemiş!

 

Etkilenmemiş ki 5 yıldızlı otel fiyatlarına bırakın indirimi, bindirim bile uyguluyorlar. Yazılı ve görsel medyadan takip edebildiğim kadarıyla 2015 yılına kıyasla otel fiyatlarında yüzde 10-15 arası fiyat artışı uygulanmış. Hem kan ağlıyorlar hem de zam yapıyorlar! Neden fiyatlarda indirime giderek en azından çarkın dönmesini, sektörden evini geçindiren işçi kesiminin işine devam edebilmesini ve en önemlisi de hayatında 5 yıldızlı otelde tatil yapamamış vatandaşımızın keyifli bir tatil yapabilmesini sağlamıyorlar? Belki bu sene kâr elde edemeyecekler(ki sanmam) ama en azından maliyetleri karşılayabilecekler.

Sağda solda tatil fiyatlarında indirime yanaşmayan turizmciler için, “beter olunn!” nidalarını duyuyoruz. Turizm sektöründekilerin tavrını görünce insanın “aynen” diyerek tasdikleyesi geliyor bu bedduaları…

 

 

Sade Vatandaş Tatil Yapabilecek Mi?

 

Sanırsam sorunun cevabı yine apaçık ortada; Hayır. Nitekim İsrail’den sonra Rusya ilişkilerinde de normalleşme süreci başladı diyebiliriz. Hatta dün itibariyle basında yer alan haberlere göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’ye seyahat yasağını kaldırma talimatını vereceği, ticari ilişkileri yumuşatmak adına ilk adımı bu şekilde atacağı belirtildi. Kendi vatandaşını 5 yıldızlı otellere almamak adına adeta diş sıkma politikası yürüten turizmcilerin bu haberler karşısındaki sevinci tahmin edebiliyorsunuzdur. Tüm bu gelişmeler neticesinde naçizane bir uyarım olacak sizlere; eğer ki bir tatil planınız varsa ve turizmde yaşanan sıkıntıların ilerleyen günlerde indirime dönüşeceğini düşünerek beklemedeyseniz bir an önce harekete geçmenizi öneririm. Nitekim İsrail ve Rusya ile yaşanan pozitif gelişmelerin, yerli turistin indirimli tatil hayallerini yine hayallerde bırakacak gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir