YorumluYORUM

Otobüs Mü, Uçak Mı?

Henüz hızlı tren hatlarının faaliyet gösterdiği bir alanda ikamet etmediğim için kara ve hava yolu üzerinden bir kıyasa gidiyorum. Gerçi yolcu taşımacılığı içerisindeki paylarına bakıldığında doğal bir karşılaştırma olarak da görülebilir bu. Gel gelelim konuya… Bugünkü yazımda; otobüs mü daha uygun uçak mı sorusuna, maddi açıdan ve kendi tecrübelerimden yola çıkarak bir cevap verdim ve bunu da sizlerle paylaşmak istedim.

 

Hangisi Daha Maliyetli; Uçak mı, Otobüs mü?

Daha düne kadar bilhassa maddi açıdan otobüs yolculuğu tarafındaydım. Fakat son dönemlerde oluşan otobüs bileti fiyatlarındaki artışa bakınca otobüsle seyahatin gerçekten de dezavantaja dönüştüğünü bizzat yaşadım. Bayram döneminde bulunduğum ilden İstanbul’a otobüs bileti almıştım ve 140 lira ödemiştim. Eğer ki 2 hafta öncesinden uçak bileti ayarlamış olsaydım 220 liraya İstanbul’a uçacaktım. Gelelim maliyet kıyasına…

Otobüs yolculuğum esnasında şu masrafları yaptım;

→ Bilet parası 140 TL

→ Molalarda(4 mola) birer çay içtim, 10 TL

→ Birer kez lavaboya çıktım, 6 TL

→ Bir molada çorba(9 TL) içtim, bir molada yemek(3 çeşit 28 TL) yedim, bir molada da kahvaltı niyetine tost(8 TL) yedim, etti mi 45 TL…

Sonuç: Görüldüğü üzere otobüs yolculuğumun maliyeti 200 lirayı aşmış. Uçak bileti almış olsaydım fazladan sadece 20 TL vermiş olacaktım.

 

Verilmek İstenen Mesaj!

Eğer ki yapacağınız yolculuğun tarihleri nispeten belli ise erkenden uçak bileti almaya bakın. 2 saatlik yakın maliyetli uçak yolculuğu yapabilecekken benim gibi 17-18 saat otobüs yolculuğu çekmeyin. Ha ben neden çektim bu eziyeti, gidiş tarihim son anda belli oldu ve uçak biletleri de haliyle 300 liralara fırladı.

Not: Otobüs yolculuğunu çok seven biri olarak çorbasından çayına, lavabo ücretlerinden biletine varana dek gelen yüksek artışlar beni de soğuttu. Sanırım bundan sonraki yol hikayelerimi 2 saatlik uçak yolculuğundan çıkaracağım. Ama olsun, bizim insanımız 2 saatlik uçak yolculuğundan bile envai çeşit malzeme veriyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir