Kimdir-Nedir?

Plankton Nedir?

Merhaba değerli ziyaretçilerim, blogumu az çok takip ediyorsanız belgeselsever bir kişiliğe sahip olduğumu anlamışsınızdır bence. Bugün sizlerle paylaşacağım konuda bazı belgesel türlerinde sıkça ismini duyduğumuz bir kavramı açıklayacağım; Planktonlar…

Özellikle okyanuslar olmak üzere denizler ve göller gibi durağan suları konu edinen belgesellerde plankton kelimesini çokça duyarız. Peki plankton nedir? Kelime kökeni Yunanca’dan gelen plankton; gezen, dolaşan anlamına gelir. Planktonlar, ancak mikroskop ile görülebilen; okyanus, deniz ve göl gibi sularda akıntıya bağlı olarak yaşayan canlılardır. Bu sularda yaşayan birçok canlının temel besin kaynağıdır planktonlar. Birebir karşılamasa da insanlar için ekmek ne ise birçok deniz canlısı için de plankton odur. Mikroskopla görünebilecek derecede küçük olan bu canlılar, denizlerdeki yaşam döngüsünün temelini oluşturacak derecede önemli bir yere sahiptir.

İrili ufaklı birçok deniz canlısının yanı sıra bazı köpekbalığı türleri hatta o korkutucu boyutlara sahip balinalar(fırça dişli balinalar) dahi planktonlar ile beslenmektedir. Balinalar günlük yüzlerce ton suyu çeşitli besin mekanizmaları vasıtasıyla süzerler. Bu şekilde ayrıştırdıkları planktonları yutarak beslenirler. 10-15 mt uzunluğa ve 30-40 ton arası ağırlığa sahip olan bu devasa deniz memelilerinin, mikroskobik boyutta deniz canlıları ile beslenmesi gerçekten de ilginç değil mi?

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir