Aman Dikkat

S UYSAL Paraf Para Dolandırıcılığı

Telefon dolandırıcılığı yöntemleri o kadar hızlı değişiyor ki bu konuda yazılan yazılar ve yapılan haberler dahi bu değişime ayak uydurmakta zorlanıyor. İşte o yöntemlerden birini, bugün başıma gelen bir olay dahilinde sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

S UYSAL Paraf Para SMS Dolandırıcılığı

Yandaki ekran görüntüsünde yer alan mesaj, bugün öğlen sıralarında telefonuma atıldı. Günde 15-20 adet sırf bankalardan mesaj alan biri olarak hangi bankanın hangi isimler ve/veya telefon numaraları üzerinden mesaj gönderdiğini iyi derecede bildiğimi söyleyebilirim. Bahse konu S.UYSAL paraf para kazanma konulu mesajın da bu bilgim dahilinde şüpheli bir sms olduğunu kolayca anladım. Nitekim mesajı gönderen yer kısmında S.UYSAL şeklinde bir isim yazıyordu. Halbuki Halkbank tarafından gönderilen kampanya vb. haber bildirimleri genel itibariyle HALKBANK ya da PARAF adı altında yapılır. Yani mesaj detayları kısmını incelendiğinde, KİMDEN: bölümünün karşısında bu isimler yer alır. S UYSAL paraf para dolandırıcılığı mesajının detayları bakıldığında ise KİMDEN kısmında S.UYSAL ismi yer alıyor ki Halkbank tarafından herhangi özel isim adı altında mesaj gönderilmesi mümkün değildir.

S UYSAL paraf para mesajının apaçık bir telefon dolandırıcılığı olduğunu belirttik ve bu nedenle de mesajın içeriğini değerlendirmedik. Peki mesajda yer alan paraf para kazanma vaadine kanıp ilgili bağlantıya tıklasaydık ne gibi sonuçlarla karşılaşırdık. Mesajda yer alan link tıklandığında, firsathallkdasizllerlle.com şeklinde sahte bir siteye yönlendiriliyorsunuz. Site şu an için açılmamakla birlikte büyük olasılıkla kart bilgilerini çalmaya yönelik sistemler içeriyor. Nitekim gönderilen sms dolandırıcılığı mesajında da vaat edilen paraf parayı kazanmak için internet bankacılığına giriş yapmamız isteniyor.

 

Telefon ve SMS Dolandırıcılığına Karşı Ne Yapmalıyız?

Birçoğumuz bu tarz durumlarda telefon dolandırıcı numaraları araştırması yapıyoruz. Halbuki yukarıdaki sms dolandırıcılığı örneğinde de görüldüğü üzere bazı mesajlarda telefon numarası görünmemektedir. Bu nedenle yapılacak en doğru işlem, ilgili bankanın müşteri hizmetleri servisini arayarak bahse konu mesaj, arama vb. şüpheli işlemlerin doğru olup olmadığını, banka tarafından gönderilme durumlarını teyit etmektir.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir