ÖneriYORUM,  Spiker Abi

Şehrin Gizli Yüzü (Strip The City)

Kişisel blogumun ilk yazılarını kaleme aldığımda, belgeselsever bir kişiliğe sahip olduğumu bazı yazıların satır aralarında vurgulamıştım. Hatta 2009 yılı sonlarına doğru yayın hayatına başlayan TRT Belgesel kanalının, müthiş bir belgesel keyfi sunarak 2016 yayın akışından itibaren beni mest ettiğini de belirtmiştim. Nitekim aynı keyif katlanarak devam ediyor… İlla ki her birimizi ayrı bir noktadan yakalayabilecek çeşitlilikteki yapımlarla yayın hayatını sürdüren TRT Belgesel kanalında, sizler için önereceğim harika bir belgesel serisinden bahsetmek istiyorum; Şehrin Gizli Yüzü(Orijinal Adı: Strip The City)

 

Şehrin Gizli Yüzü’nü İzleyin!

 

Nüfus bakımından büyük yoğunluğa sahip olan metropoller, doğa veya insan eliyle oluşabilecek tehlikelerin tehdidi altında yaşamlarını sürdürüyor. Bu tehditleri bertaraf etmeye çalışan insanların, mühendislik zekalarını çözüm projelerine dönüştürme serüvenini konu alıyor Şehrin Gizli Yüzü… Gerek sözlü anlatım gerekse de görsellik açısından seyirciyi ekrana kilitleyen Şehrin Gizli Yüzü, başta mühendisler olmak üzere araştırmacı ve meraklı insan tipine hitap eden bir belgesel serisi programı. Sel ve su baskınları tehdidi altındaki şehirler, deprem ve volkanik faaliyetlerin gölgesindeki yerleşimler, altyapı ve ulaşım sorunları, Şehrin Gizli Yüzü adlı belgesel programının ana konusunu oluşturuyor. Programda, şehirlerin karşı karşıya kaldığı sorunlar ve bunların çözümüne dönük mühendislik projeleri; animasyon, simülasyon vb. çeşitli modellemelerle anlatılıyor. Öyle ki zeminin bir anda halı gibi katlandığını ve yer altındaki içme suyu dağıtım hattını görebiliyoruz ekranda. Bazen de temeli çökme tehlikesi yaşayan bir tarihi yapının, metrelerce altındaki çamurlaşmış zemin yapısı gösteriliyor animasyonlarla.

Metropolleri ne gibi tehlikeler bekliyor, büyük şehirlerin yaşadığı sorunlara nasıl çözümler üretiliyor; bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız mutlaka Şehrin Gizli Yüzü‘nü takip edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir