Aman Dikkat

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Ürünler

Siz değerli ziyaretçilerime bir soru sorarak konuya giriş yapmak istiyorum. Sizce ülkemizdeki ticaret anlayışı ve ahlâkı hangi düzeyde? İşaretleme yapabileceğiniz seçenekler sunmadım önünüze ama “üst düzeyde” şeklinde bir cevap geleceğine de inanmıyorum pek. Nitekim hali hazırdaki yaşıma gelene kadar, bu kavramı hak edecek çok sayıda esnaf, satıcı veya tüccar ile karşılaşmadım ben.

Ticaretin de kalitelisi vardır… Nasıl mı? Eğer ki alan da satan da memnun ise bu ticaret birinci sınıftır… Peki ya memnuniyet karşılıklı değilse… Karşılıksız memnuniyeti barındıran o kadar çok şey var ki bunlardan sadece birini konu edineceğim bugün.

 

 

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Diş Macunu Satışı!

 

Yaşadığım yerde sürekli alışveriş yaptığım süpermarketlerin birinden diş macunu almıştım. Açıkçası alışveriş yaparken özellikle gıda ürünlerinin son kullanım tarihine çok dikkat eden biriyim ve son kullanma tarihi geçmiş ürünleri, market içindeki yetkililere hemen iletirim ki sağlık açısından olası sevimsiz vakalar önlensin… Tabi bazı ürünler de var ki insan hiç bakma gereği duymuyor son kullanma tarihine… Misal bir diş macununun son kullanma tarihine kaçımız bakıyor ki? Bakmalıymışız ama…

Son kullanma tarihi geçmiş diş macununun zararları konusunda herhangi bir bilgim yok ama neticede kimyasal bir ürün olduğundan dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum. Bu bağlamda eve geldikten sonra tesadüfen fark ettim ki aldığım diş macununun son kullanma tarihi geçmiş. Diş macunlarında genelde üretim tarihi belirtilir ve yaklaşık 24 aydır kullanım ömürleri… 2013 yılı üretime sahip bu diş macununun kullanım süresi geçeli tammm 1 yıl olmuş.

Bir kaç gün sonra aynı markete yine uğradım ve “acaba ben mi tarihi geçmiş olanı buldum” diye düşünerek reyondaki diş macunlarını inceledim. Baktım ki çok sayıda son kullanma tarihi geçmiş diş macunu yer alıyor raflarda… Hemen kasiyer bayana bu durumu ilettim ve öylesine duyarlı! bir cevap aldım ki; “Hmm, Beyefendi çok teşekkür ederiz uyardığınız için, hemen kaldıracağız ürünleri…” Açıkçası pozitif düşünerek bu cevabı yedim! Bu markete bir başka uğrayışımda ise merakımdan yine kontrol ettim diş macunlarını… O da ne… Aynı ürünler yine duruyor… Hay ben sizin(Devamı bende saklı) diyerek söylendim kendi kendime.

 

Değerli ziyaretçilerim, demem o ki siz siz olun temizlik malzemesinden tutun da peynirine varan dek tüm ürünlerin son kullanma tarihlerine bakın. Gördüğünüz gibi uyarılmasına rağmen son kullanma tarihi geçmiş diş macunlarını bile satıyorlar. Son kullanma tarihi geçmiş ürünler yüzünden yaşayacağınız her türlü sorunlardan uzak kalmak adına dikkatli olun. Sepetinize, poşetinize koyduğunuz her ürünün son kullanma tarihine muhakkak ki bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir