Aman Dikkat,  Ekonomi

Sözde Düşük Faiz Oranıyla Kredi Çekebilen Var Mı?

Banka kredisi çekmek istediğinizde en uygun ve düşük faizli kredi araştırmasını nasıl yapıyorsunuz?

a)Bankaların internet sitesine girerek

b)Kredi karşılaştırma sitelerine girerek

c)Bizzat banka şubesine giderek…

Aslında yapılması gereken yukarıdakilerin hepsini uygulamak ama kaçımız böyle yapıyoruz ki? Bir tv reklamında ya da bir internet sitesinde yer alan düşük kredi faiz oranlarına aldanarak internetten ya da şubeye gidip kredi başvurusu yapmaya çalışıyoruz. Sonrasında ise karşımıza çıkan ve bize sunulan umulmadık faiz oranları ile karşı karşıya kalıp hüsrana uğruyoruz. Peki neden? Cevabı çok basit, kredi detaylarını okumadan hareket ediyoruz ve bankaların reklam tuzağına düşüyoruz. Nasıl bir tuzakmış bu, inceleyelim.

Faizi düşük görünen kredilere dikkat!

Düşük Faiz Oranlı Kredilerde, Kredi Notu Detayı…

Özellikle kredi karşılaştırma siteleri üzerinden “en düşük faizli kredi hangi bankada” sorusunun cevabını araştıran tüketiciler, burada kolayca kredi hesaplaması yapabiliyor. Birçok bankanın kredi faiz oranlarını otomatik olarak gösteren bu sitelerde, istediğimiz kredi tutarı ve vade sayısı üzerinden kolayca kredi araştırması yapabiliyoruz. Fakat bu ve benzer sitelerde yer alan kredi faiz oranlarındaki detaylara çok dikkat etmek gerekiyor. Nitekim bazı bankalar, diğer bankalara kıyasla çok daha düşük faizle kredi imkanı sunuyormuş gibi görünüyor. Ama detaylara bakıldığında bahse konu kredinin, kredi notu 1850 ve üzeri olan bireyler için geçerli olduğu görülüyor. Bunun meali ne demek biliyor musunuz; “hiç heveslenme, bu faiz oranıyla kredi çekemezsin”. Neden böyle dediğimi açıklayayım. Ülkemizdeki Findeks kredi notu puanları 700-1900 puan aralığında orta riskli-az riskli-iyi-çok iyi şeklinde sıralanıyor. Bankanın istediği 1850 ve üzeri kredi notu da neredeyse zirve diyebileceğimiz bir noktada yer alıyor. Bugün Türkiye şartlarında 1850 ve üzeri kredi notuna sahip olan birey sayısı çok ama çok azdır. Bankalar bunun farkında olmasına rağmen bana göre aldatıcı reklam tarzıyla hareket ediyor ve bu ayrıntıları gözden kaçıran bireylerini şubelerine getirtiyor. Şöyle düşünün ki sözde düşük faiz oranlı kredi için 10 kişi bankaya başvurmuş olsa ve bir tanesi dahi kendisine sunulan daha yüksek faiz oranlı kredi teklifini kabul etse, bu banka için bir kârdır. Zaten diğer bankalara nazaran çok daha düşük faiz oranı göstererek adeta göze sokulan bu tarz reklamların amacı da az önce verdiğimiz örnekteki bir kişiyi yakalayabilmektir.

Kredi notunuz kaç?

Kredi Notunuzu Sorgulayın!

Yukarıda açıkladığımız durumlarla karşılaşmamak için araştırdığınız kredinin detaylarını iyi inceleyin. Bizzat bankanın internet sitesi üzerinden ilgili kredinin şartlarını okuyun. Eğer ki belli bir seviyede kredi notu şartı yer alıyorsa kredi çekmeden önce kredi notu sorgulama siteleri ve servisleri aracılığıyla kredi notunuzu muhakkak öğrenin. Bu sayede bankada hoş olmayan sürprizlerle karşılaşma ihtimaliniz azalır. Dikkat ederseniz bu ihtimal sona erer demedim, azalır dedim. Peki neden? Özellikle şikayet sitelerini incelerseniz neden böyle dediğimi anlarsınız. Çünkü bazı bankalar tüm şartlar sağlanmasına rağmen kredi başvurusunu olumsuz sonuçlandırabiliyor. Yani kredi notunuz 1850 ve üzeri olsa bile kredi başvurunuz reddedilebilir ya da istediğiniz tutarda kredi alamayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir