Aman Dikkat

Telefon Dolandırıcılığına Dikkat!

Son bir kaç yılın en büyük artış hızı gösteren dolandırıcılık yöntemlerinden biri oldu telefon dolandırıcılığı… Peki bu artışın nedeni ne olabilir? Bunun sebebini, insanların telefonla çok daha rahat kandırılabilmesine bağlıyorum ben. Açıkçası sizlerin de fikirlerini almak isterim bu konuda. Sizce telefon dolandırıcılığının artış nedenleri nelerdir?

Her ne kadar 21. yüzyılda olsak da cebinde telefonu olmayan ve “eskiden cep telefonu mu vardı yaa” diye haykırışta bulunan ender insanlar var hala! Durumun hiç de öyle olmadığını, 7’den 70’e herkesin elinde telefon olduğunu görüyoruz. Haliyle telefon yoluyla herkese ulaşabilmek mümkün. Telefon dolandırıcıları da bunu fırsat bilerek türlü bahaneler yoluyla insanları dolandırıp, mağdur ediyor.

 

Telefonla Arayıp Ne Diyorlar, Nasıl Dolandırıyorlar?

 

Yazılı ve görsel medyada sürekli duyduğumuz sağlık sigortası/poliçesi borcu adı altındaki telefon dolandırıcılığı yöntemine çok sık başvuruyorlar. Neymiş efendim, zamanında sağlık poliçesi yaptırmışız, ilk yılı ücretsizmiş fakat ikinci yılın ücretini yatırmamışız. Borç da birikmiş ve icralık olmuş. İşte bu icra denilen itici kelimeyi kullandıkları anda karşı tarafı tedirgin etmeyi başarıyorlar ve soğukkanlılığını koruyamayan kişileri rahatlıkla dolandırabiliyorlar.

Kullandıkları bir diğer yöntem de aradıkları kişileri terör vs. sebebiyle korkutup dolandırmak üzerine… Bu işi nispeten daha profesyonelce yapıyorlar çünkü bu dolandırıcılık yöntemiyle elde edilen vurgun miktarı devasa seviyede… Peki bu telefon dolandırıcılığı yöntemini nasıl uyguluyorlar? Aradıkları kişilere kendilerini polis amiri, savcı gibi tanıtarak olaya ciddiyet katıyorlar. Akabinde ise kimlik bilgilerimizin terör grupları eline geçtiğini ve terör olaylarında adımızın da geçtiğini söylüyorlar. Sonra da çeşitli bahanelerle banka hesaplarımızda paraları, yastık altındaki altınlarımızı istiyorlar. Tüm birikimlerimizi ele geçirdikten sonra ise toz oluyorlar!

Siz siz olun bu dolandırıcılara kanmayın. Yapmadığınız bir işlem üzerinden sizden para isteyenlere inanmayın. Gerekirse bankanızdan bu işlemi yapıp yapmadığınıza dair teyit alın. Polis, savcı vb. unvanlarla arayanlara inanmayın. Size yöneltilen bir tehlike var ise durumu en yakın polis karakoluna bildirin. Ve en önemlisi şu ki çevrenizdeki yaşlı ve bu duruma kanabilecek yapıdaki eş, dost ve akrabalarınızı sürekli uyarın.

Telefon dolandırıcılığı da dahil olmak üzere binbir çeşit dolandırıcılık yolları ve buna karşı dikkatli olmamız gereken noktaları www.dolandiricilik.net sitesinden de öğrenebilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir