Aman Dikkat

Değiştir Avukatı, Gönder Aynı Mesajı!

Telefon dolandırıcılığı konusunda alınan önlemler her ne kadar arttırılsa da dolandırıcıların önü bir türlü kesilemiyor. Neredeyse her ay bir telefon dolandırıcılığı mesajı alan biri olarak bunları sizlerle de paylaşmaya özen gösteriyorum. Öyle ki ancak bu şekilde bilinçlilik arttırılabilir ve telefon dolandırıcılarının amaçlarına ulaşması engellenebilir diye düşünüyorum. Bugünkü yazımda da özellikle son günlerde çok fazla karşımıza çıkan, sözde yasal takibe düşen icra borçları konulu, U.TEMELCİ isminden ve 05522750056 no’lu telefona yönlendirilen dolandırıcılık ile karşı karşıyayız. Detaylara bakalım..

 

İcra Takip Telefon Dolandırıcılığı

Telefon Dolandırıcılığı Mesajları

Sizlerle paylaştığım ekran görüntüsündeki telefon mesajı, bugün itibariyle telefonuma gönderildi. Her ne kadar direkt olarak telefon dolandırıcılığı olduğunu anlasam da mesajı detaylıca inceledim. Ne borcun kaynağı belli, ne borçlu olduğum kurum belli… Mesajdaki imla ve noktalama hataları had safhada, profesyonellikten uzak bir mesaj olduğu aşikar. Yani uyduruk bir dolandırıcılık mesajı olduğunu çok rahat söyleyebiliriz. Av.İbrahim Serdar Mutlu ismi kullanılarak ve U.TEMELCİ özel isimle ve 05522750056 no’lu telefona yönlendiren bu dolandırıcılık mesajında, ödenmemiş borcum olduğu ve bu borçtan dolayı hakkımda yasal takip başlatıldığı söyleniyor. Vatandaşları kandırmaya yönelik en can alıcı nokta ise bahse konu borcun icraya düşmemesi için BUGÜN itibariyle ödeme yapıldığı takdirde indirim uygulanacağının söylenmesidir.

Not: Bahse konu avukat isminin konuyla ilgisi olmayıp, dolandırıcılar tarafından inandırıcılığı sağlamak adına yasal olmayan şekilde baroya kayıtlı herhangi bir avukat ismi kullanılıyor.

Günümüzde birçok kişinin borçlu bir şekilde yaşadığını hesaba katarsak dolandırıcıların bu yöntemle çok sayıda vatandaşı mağdur edebileceğini söyleyebiliriz. Bu konuda özellikle vatandaşların çok dikkatli olması ve kendi önlemini alması gerekir. Özellikle banka, ticaret firmaları vb. kurumsal yerlere borcunuz varsa bu kurumlar bizzat resmi iletişim kanalları vasıtasıyla sizle iletişime geçer.

Son olarak karşılaştığınız bu ve benzer dolandırıcılık vakalarını başta aileniz olmak üzere tüm çevrenizle paylaşmaya çalışın. Kitlesel bilinçlenme seviyesi ne kadar yükselirse telefon dolandırıcılığı vb. olaylar da o kadar azalır.

 

Diğer Telefon Dolandırıcılığı konulu yazılarını okumak için TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir